Dzisiaj jest 23 kwie 2017, 21:47
Zmień rozmiar czcionki
HistoriaPolski.eu - Forum historia Polski

Historia PRL

Historia PRL

Konferencje aliantów w Teheranie (1943) i Jałcie (1945) zadecydowały o losie Polski: wschodnie ziemie Rzeczpospolitej przypadły ZSRR, a Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Jedynymi ustępstwem ze strony Stalina była zgoda na przyznanie Polsce ziem położonych nad Odrą oraz dawnych Prus Wschodnich. Był to gest na rzecz tworzonego przez ZSRR z udziałem polskich komunistów rządu sprzymierzonego ze Stalinem (2 polskie armie walczyły pod rosyjskim dowództwem przy Armii Czerwonej). Po raz kolejny z wojny mocarstw Polska wyszła wyniszczona (4/5 terytorium sprzed wojny; ludność zmniejszyła się o jedną trzecią, majątek narodowy o 38%).
1945r - 1989r
 • Forum
  Tematy
  Posty
  Ostatni post
 • Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956
  Za początek Polski Ludowej uznaje się ogłoszenie manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. Od tego czasu rozpoczyna się budowa ustroju opartego na przyjaźni z ZSRR i szybkie przechwytywanie władzy na rzecz działaczy komunistycznych. W roku 1952 państwo zmienia nazwę na Polską Rzeczpospolitą Ludową.
  Nowości dla Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956 Nowości  Mapa strony Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956 Mapa Strony  RSS Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956 RSS 
  121 Tematy
  225 Posty
  Ostatni post autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  05 gru 2015, 14:41
 • Gospodarka, kultura i społeczeństwo
  Polityka partii komunistycznej wiązała się z przeświadczeniem o potrzebie dynamicznej industrializacji kraju. To zaś nieuchronnie prowadziło do przemian społecznych, wywyższenia osób pracujących fizycznie, zmian w samej mentalności ludzkiej. System ten jednak obarczony był wadą, szybko okazało się, że prowadzi do częstych kryzysów i sprzeciwu społecznego.
  Nowości dla Gospodarka, kultura i społeczeństwo Nowości  Mapa strony Gospodarka, kultura i społeczeństwo Mapa Strony  RSS Gospodarka, kultura i społeczeństwo RSS 
  105 Tematy
  288 Posty
  Ostatni post autor: Hycer Wyświetl najnowszy post
  17 mar 2015, 13:43
 • Opozycja i protesty w PRL
  W 1976 do obrony robotników powołany został KOR. Dopiero jednak wydarzenia Sierpnia 1980 doprowadziły do sytuacji w której możliwa stała się rejestracja ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Był to ruch masowy, który wziął czynnie udział w transformacji ustrojowej państwa polskiego.
  Nowości dla Opozycja i protesty w PRL Nowości  Mapa strony Opozycja i protesty w PRL Mapa Strony  RSS Opozycja i protesty w PRL RSS 
  131 Tematy
  229 Posty
  Ostatni post autor: rambuq Wyświetl najnowszy post
  17 lut 2016, 09:39
 • Polityka, ustrój i dyplomacja
  Przejęcie stanowiska I sekretarza przez Gomułkę w 1956 wiązało się z przejściowym odprężeniem w stosunkach politycznych i gospodarczych. Niebawem jednak kurs ten został zmieniony dalszą forsowną industrializacją kraju. Z polecenia Gomułki stłumiono też manifestacje na Wybrzeżu w 1970, co stało się powodem jego rezygnacji ze stanowiska.
  Z przejęciem władzy przez Gierka wiązano duże nadzieje. Rozpoczął on przebudowę gospodarki, zaciągając wysokie kredyty zagraniczne. Pod koniec dekady polityka ta okazała się jednak błędna, państwo zaczęło borykać się z problemami ich spłaty, co doprowadziło w efekcie do głębokiego kryzysu na przełomie lat 70. i 80.
  Nowości dla Polityka, ustrój i dyplomacja Nowości  Mapa strony Polityka, ustrój i dyplomacja Mapa Strony  RSS Polityka, ustrój i dyplomacja RSS 
  40 Tematy
  141 Posty
  Ostatni post autor: historyk Wyświetl najnowszy post
  19 mar 2013, 04:09
 • Wojsko, technika i uzbrojenie
  Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – nieoficjalna nazwa używana dla określenia części Wojska Polskiego utworzonej podczas II wojny światowej w latach 1943–1944 na terytorium ZSRR, a następnie wywodzących się z niej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 1944–1952 i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1952–1989.
  Nazwa "Ludowe Wojsko Polskie" używana była powszechnie przez propagandę, władze państwowe oraz piśmiennictwo tego okresu (przymiotnik - "ludowe" pisany małą literą) w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną (nie jest więc nazwą własną). Oficjalnymi nazwami w tych okresach były: Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.
  Nowości dla Wojsko, technika i uzbrojenie Nowości  Mapa strony Wojsko, technika i uzbrojenie Mapa Strony  RSS Wojsko, technika i uzbrojenie RSS 
  12 Tematy
  70 Posty
  Ostatni post autor: vatryk1982 Wyświetl najnowszy post
  17 lut 2016, 13:14
 • Historia PRL ogólnie
  Wszystko co nie pasuje do pozostałych sekcji, a dotyczy tego okresu.
  Nowości dla Historia PRL ogólnie Nowości  Mapa strony Historia PRL ogólnie Mapa Strony  RSS Historia PRL ogólnie RSS 
  219 Tematy
  453 Posty
  Ostatni post autor: historia Polski Wyświetl najnowszy post
  22 cze 2014, 03:46
 • Biografie
  Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
  Nowości dla Biografie Nowości  Mapa strony Biografie Mapa Strony  RSS Biografie RSS 
  310 Tematy
  313 Posty
  Ostatni post autor: historyk Wyświetl najnowszy post
  13 cze 2013, 04:58
 • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
  Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
  Nowości dla Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Nowości  Mapa strony Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Mapa Strony  RSS Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach RSS 
  8 Tematy
  8 Posty
  Ostatni post autor: fora historyczne Wyświetl najnowszy post
  08 paź 2012, 02:50
 • Aktywne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Wróć do Indeks witryny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Szukaj

Menu Użytkownika

Dołącz do nas

REKLAMA