Dzisiaj jest 23 kwie 2017, 07:30
Zmień rozmiar czcionki
HistoriaPolski.eu - Forum historia Polski

II Wojna Światowa (1939-1945)

II Wojna Światowa (1939-1945)

Istnienie II Rzeczpospolitej przerwał wybuch II wojny światowej. 1 IX 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, 17 IX - ze wschodu uderzył Związek Radziecki. Po miesiącu walk Niemcy i ZSRR dokonały kolejnego rozbioru Polski. Na części terytoriów utworzono tzw. Generalne Gubernatorstwo, część wcielono do Rzeszy. Tereny wschodnie znalazły się pod okupacją ZSRR.
1939r - 1945r
 • Forum
  Tematy
  Posty
  Ostatni post
 • Kampania wrześniowa
  1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
  Nowości dla Kampania wrześniowa Nowości  Mapa strony Kampania wrześniowa Mapa Strony  RSS Kampania wrześniowa RSS 
  100 Tematy
  250 Posty
  Ostatni post autor: xerxon Wyświetl najnowszy post
  14 paź 2015, 02:46
 • Polacy na wojennych frontach
  Wielu spośród tych, którzy uciekli z kraju, werbowało się do armii alianckich, walczących przeciwko III Rzeszy. Z nich oraz Polonii krajów sprzymierzonych powstają oddziały, które reprezentują Polskę na polach bitew całego świata – w obronie Francji, pod Narwikiem, w bitwie o Anglię, pod Tobrukiem, Monte Cassino i wielu innych zakątkach świata.
  Nowości dla Polacy na wojennych frontach Nowości  Mapa strony Polacy na wojennych frontach Mapa Strony  RSS Polacy na wojennych frontach RSS 
  42 Tematy
  71 Posty
  Ostatni post autor: showman Wyświetl najnowszy post
  24 mar 2016, 13:58
 • Państwo podziemne i okupacja
  Klęska kampanii wrześniowej rozpoczęła najciemniejszy okres historii Polski. III Rzesza szybko rozpoczęła wdrażanie polityki terroru i eksterminacji ludności żydowskiej, w ślad za którą miały pójść kolejne ”niższe” rasy. Olbrzymie prześladowania czekały też tych, którzy znaleźli się po radzieckiej stronie granicy.
  Nowości dla Państwo podziemne i okupacja Nowości  Mapa strony Państwo podziemne i okupacja Mapa Strony  RSS Państwo podziemne i okupacja RSS 
  141 Tematy
  245 Posty
  Ostatni post autor: armenek Wyświetl najnowszy post
  03 lut 2016, 09:07
 • Powstanie Warszawskie
  Powstanie było masowym zrywem mieszkańców stolicy przeciwko wojskom niemieckim, na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej. Nieoczekiwanie ZSRR zatrzymało swoje wojska, zaś planowana demonstracja zbrojna przerodziła się w 63-dniową walkę o przetrwanie. Żołnierze Armii Krajowej przegrywają walkę, miasto ulega zaś niemal całkowitemu zniszczeniu.
  Nowości dla Powstanie Warszawskie Nowości  Mapa strony Powstanie Warszawskie Mapa Strony  RSS Powstanie Warszawskie RSS 
  74 Tematy
  150 Posty
  Ostatni post autor: assers Wyświetl najnowszy post
  09 paź 2015, 03:00
 • Polityka, dyplomacja
  Kontynuacją władzy II RP stał się Polski Rząd na Uchodźstwie, który miał reprezentować interes polski jako oficjalna władza okupowanego przez siły III Rzeszy państwa. Dzięki zabiegom rządu udało się podpisać m.in. w 1940 umowę wojskową z Wielką Brytanią, zaś w 1941 układ Sikorski-Majski. Rząd istniał aż do chwili wybrania Lecha Wałęsy na prezydenta Polski.
  Nowości dla Polityka, dyplomacja Nowości  Mapa strony Polityka, dyplomacja Mapa Strony  RSS Polityka, dyplomacja RSS 
  12 Tematy
  19 Posty
  Ostatni post autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  25 maja 2013, 03:17
 • Wojsko, technika i uzbrojenie
  Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Wszystkie polskie jednostki wojskowe znajdowały się akurat w fazie przezbrojenia i rozbudowy. Niektóre jednostki zostały dosłownie parę miesięcy wcześniej przeniesione na obszary Wielkiej Brytanii i tam były poddawane ćwiczeniom usprawniającym. W związku z tym wojsko polskie posiadało znikome zapasy broni, jednostek wodnych czy powietrznych. Jednak w trakcie działań wojennych Polska uzyskała od swoich zachodnich sojuszników sporo nowoczesnego sprzętu. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.
  Nowości dla Wojsko, technika i uzbrojenie Nowości  Mapa strony Wojsko, technika i uzbrojenie Mapa Strony  RSS Wojsko, technika i uzbrojenie RSS 
  34 Tematy
  145 Posty
  Ostatni post autor: ewa Wyświetl najnowszy post
  17 mar 2014, 00:12
 • II Wojna Światowa ogólnie
  1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
  Nowości dla II Wojna Światowa ogólnie Nowości  Mapa strony II Wojna Światowa ogólnie Mapa Strony  RSS II Wojna Światowa ogólnie RSS 
  195 Tematy
  611 Posty
  Ostatni post autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  05 gru 2015, 14:51
 • Biografie
  Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
  Nowości dla Biografie Nowości  Mapa strony Biografie Mapa Strony  RSS Biografie RSS 
  59 Tematy
  63 Posty
  Ostatni post autor: historyk Wyświetl najnowszy post
  18 maja 2013, 02:41
 • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
  Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
  Nowości dla Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Nowości  Mapa strony Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Mapa Strony  RSS Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach RSS 
  8 Tematy
  8 Posty
  Ostatni post autor: fora historyczne Wyświetl najnowszy post
  08 paź 2012, 02:49
 • Aktywne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Wróć do Indeks witryny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Szukaj

Menu Użytkownika

Dołącz do nas

REKLAMA