Dzisiaj jest 23 kwie 2017, 21:49
Zmień rozmiar czcionki
HistoriaPolski.eu - Forum historia Polski

Archeologia Polski

Dzisiaj jest 23 kwie 2017, 21:49

Nowości Nowości dla Archeologia Polski

Mapa strony Archeologia Polski » Forum : Archeologia Polski

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

Polscy archeolodzy znowu odkryli coś, czego inni poszukiwali przez 100 lat Zobacz więcej na: http://www.wykop.pl/tag/

To odkrycie jest potwierdzeniem hipotezy stawianej przez naszych badaczy, że Sonijat należy utożsamiać ze starożytnym Tergedus, wymienionym w "Historii naturalnej" Pliniusza Starszego. Tego nubijskiego miasta, do którego w 60 r. n.e. dotarła wyprawa centurionów Nerona, archeolodzy poszukiwali przez cały XX wiek. Znaleźli je dopiero polscy naukowcy.

W starożytności Sudan był nazywany przez Egipcjan krajem Kusz, a przez Rzymian Nubią. Na przestrzeni wieków ścierały się tam wpływy egipskie i afrykańskie. W VII wieku przed naszą erą ...


ORP „Orzeł”: zagadka rozwiązana? ORP „Orzeł”: zagadka rozwiązana?

Legendarny okręt podwodny ORP „Orzeł”, który zaginął podczas II wojny światowej, został prawdopodobnie odnaleziony. Polscy i brytyjscy hydrografowie odkryli na dnie Morza Północnego niezidentyfikowany wrak. Wiele wskazuje, że jest to „Orzeł”. Niebawem wyrusza tam okręt ORP „Lech”. Ma zweryfikować odkrycie.
22585.jpg


Losy okrętu podwodnego ORP „Orzeł” to jedna z największych tajemnic II wojny światowej. W maju 1940 roku jednostka zaginęła podczas patrolu na Morzu Północnym. – Przez lata „Orła” poszukiwały zarówno ...
Czytaj więcej : ORP „Orzeł”: zagadka rozwiązana? | Odsłony : 931 | Odpowiedzi : 0


Odkrywanie podziemnych tuneli kompleksu Riese Odkrywanie podziemnych tuneli kompleksu Riese

Po blisko 70 latach od zakończenia II wojny światowej grupa odkrywców przekopuje się przez podziemne tunele w Górach Sowich. W piątek po raz pierwszy badacze weszli do tajemniczych pomieszczeń kompleksu "Riese" w Ludwikowicach (woj. dolnośląskie).
Ogromny kompleks podziemnych tuneli budowały tysiące jeńców. "Riese" powstawało z myślą o nowej kwaterze dla Hitlera. W odkrytym jeszcze w lutym tunelu, eksploratorzy znaleźli narzędzia, kable i sztolnie wykute w skałach. Na tym jednak nie poprzestali.
- Jesteśmy na terenie ...
Czytaj więcej : Odkrywanie podziemnych tuneli kompleksu Riese | Odsłony : 752 | Odpowiedzi : 0


Okręt wojenny Wazów z 17 wieku wydobyty z morza "Szwecja".

tn.jpg

linkor-0002.jpg

linkor-0003.jpg
Czytaj więcej : Okręt wojenny Wazów z 17 wieku wydobyty z morza "Szwecja". | Odsłony : 2555 | Odpowiedzi : 2


Na Wawelu odkryto ogromnego hitlerowskiego orła Na Wawelu odkryto ogromnego hitlerowskiego orła

Archeolodzy pracujący na terenie ogrodu zamku królewskiego na Wawelu odkryli poza renesansowymi zdobieniami, ośmiometrowego nazistowskiego orła.
Orzeł trafił do ogrodu podczas II wojny światowej, gdy Wawel był rezydencją Hansa Franka, gubernatora Generalnego Gubernatorstwa.

- Był przeznaczony na bramę Berrecciego, po wojnie został rozbity. Teraz zostanie przekazany w depozyt do muzeum Armii Krajowej – powiedział Jan Ostrowski dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu


Ostrowski dodał, że całe Wzgórze Wawelskie zostało już wielokrotnie dokładnie przebadano przez archeologów ...
Czytaj więcej : Na Wawelu odkryto ogromnego hitlerowskiego orła | Odsłony : 786 | Odpowiedzi : 0


Kolejne szczątki kostne z czasów zbrodni komunistycznych

W dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Narodowego w Augustowie, podczas prac archeologicznych zostały odnalezione 54 szczątki kostne. Znalezisko zostało przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku celem ustalenia ich pochodzenia.

Badania archeologiczne związane są ze śledztwem prowadzonym przez pion śledczy IPN. Dotyczy ono zbrodni komunistycznych popełnionych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie.

Według prokuratorów instytutu istnieje prawdopodobieństwo, że na terenie budynku, lub wokół niego znajdują się szczątki osób pomordowanych w 1945 i 1949 roku. Nie ...
Czytaj więcej : Kolejne szczątki kostne z czasów zbrodni komunistycznych | Odsłony : 1176 | Odpowiedzi : 1


Polacy odkryli największy pałac królestwa Kusz

Największy dotąd rozpoznany pałac królewski z czasów biblijnego królestwa Kusz odkryła na początku marca w Sudanie misja badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pod kierunkiem dr. Bogdana Żurawskiego.

Odkrycia dokonano na prawym brzegu Nilu między III a IV kataraktą w miejscowości Sonijat, w sudańskim rejonie Tergis.

- To potężna budowla, której zbadany dotąd fragment ma 5 tys. metrów kwadratowych. Konstrukcja należy do największych znanych budowli starożytnych w dolinie Nilu środkowego. Na powierzchni znaczą ją dwa monumentalne ...
Czytaj więcej : Polacy odkryli największy pałac królestwa Kusz | Odsłony : 734 | Odpowiedzi : 0


Tajemnicza kaplica Ślężan Tajemnicza kaplica Ślężan

Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku. Archeolodzy znaleźli na górze Gromnik pozostałości przedpiastowskiej kamiennej rotundy, najpewniej chrześcijańskiej kaplicy. Być może najstarszej na ziemiach polskich
Gromnik to najwyższe wzniesienie (393 m n.p.m.) Wzgórz Strzelińskich. Leży ok. 45 km na południe od Wrocławia. Dr Maciej Małachowicz, architekt specjalizujący się w historii i konserwacji architektury, oraz archeolog dr Czesław Lasota pierwszy raz na górze pojawili się latem 2003 r. Zostali poproszeni o pomoc przez Towarzystwo Wzgórz Strzelińskich, które chciało ...
Czytaj więcej : Tajemnicza kaplica Ślężan | Odsłony : 715 | Odpowiedzi : 0


Wrak łodzi sprzed ok. 200 lat odkryto w Wiśle k. Jabłonny po

Wrak łodzi sprzed ok. 200 lat odkryto w Wiśle k. Jabłonny pod Warszawą
Starą, być może nawet dwustuletnią łódźŸ odkrył przypadkowy wędkarz w Wiœśle w okolicy pałacu w podwarszawskiej Jabłonnie. Znaleziskiem zajęli się już historycy i archeolodzy.

Wystająca z wody przy wiœślanym brzegu, bardzo dobrze zachowana główna częœć drewnianej łodzi ma ok. 13 m długośœci i ok. 3,5 metra szerokośœci.

Zajmujący się znaleziskiem Wawrzyniec Orliński z Muzeum Historycznego w Legionowie szacuje, że cała łodŸź miała ...
Czytaj więcej : Wrak łodzi sprzed ok. 200 lat odkryto w Wiśle k. Jabłonny po | Odsłony : 839 | Odpowiedzi : 0


Królewskie łowy w Puszczy Białowieskiej

Królewskie łowy w Puszczy Białowieskiej - plik pdf -
TomaszSamojlikKrlewskieowywPuszczyBiaowieskiejv1uui.pdf
Czytaj więcej : Królewskie łowy w Puszczy Białowieskiej | Odsłony : 751 | Odpowiedzi : 0


 

Zaloguj się


Statystyki

Liczba postów: 19565 • Liczba tematów: 9481 • Liczba użytkowników: 1683

cron

Szukaj

Menu Użytkownika

Dołącz do nas

REKLAMA