Dzisiaj jest 25 kwie 2017, 14:31
Zmień rozmiar czcionki
HistoriaPolski.eu - Forum historia Polski

Polska Piastów

Polska Piastów

W X wieku ekspansja Polan doprowadziła do zjednoczenia większości plemion słowiańskich na ziemiach polskich i stworzenia państwa pod dziedziczną władzą Piastów. Pierwszym historycznym władcą był Mieszko I. Ostatnim Piastem na tronie był Kazimierz Wielki. Data jego śmierci (1370r), to koniec rządów Piastów w Polsce.
966r - 1370r
 • Forum
  Tematy
  Posty
  Ostatni post
 • Państwo pierwszych Piastów
  Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
  Nowości dla Państwo pierwszych Piastów Nowości  Mapa strony Państwo pierwszych Piastów Mapa Strony  RSS Państwo pierwszych Piastów RSS 
  316 Tematy
  1042 Posty
  Ostatni post autor: rockybalbal Wyświetl najnowszy post
  21 cze 2016, 11:38
 • Polska dzielnicowa
  Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
  Nowości dla Polska dzielnicowa Nowości  Mapa strony Polska dzielnicowa Mapa Strony  RSS Polska dzielnicowa RSS 
  158 Tematy
  398 Posty
  Ostatni post autor: Warmalners Wyświetl najnowszy post
  01 lip 2015, 17:41
 • Zjednoczone Królestwo
  Zjednoczone Królestwo Polskie (łac. Regnum Poloniae, ukr. Королівство Польське) – państwo polskie w okresie od 20 stycznia 1320 do 4 marca 1386, czyli za panowania dwóch ostatnich Piastów i Andegawenów. Administracyjnie dzieliło się na prowincje i województwa, lub ziemie. Było położone w rejonie Wyżyn Polskich i Ukraińskich na terytorium współczesnej Polski i Ukrainy. Głównymi rzekami były: Wisła, Warta, Wieprz, Narew i Dniestr. Graniczyło z: Czechami (poprzez wasalne księstwa śląskie), Węgrami, Księstwem Halicko-Wołyńskim (do 1340), Litwą, Mazowszem (od 1351 lenno Polski), Płockiem (od 1386 lenno Polski), Państwem Krzyżackim. W 1370 osiągnęło maksymalny zasięg terytorialny 270 000 km² i liczyło wówczas około 2,5 mln mieszańców.
  Nowości dla Zjednoczone Królestwo Nowości  Mapa strony Zjednoczone Królestwo Mapa Strony  RSS Zjednoczone Królestwo RSS 
  92 Tematy
  262 Posty
  Ostatni post autor: collingwood Wyświetl najnowszy post
  03 maja 2013, 12:07
 • Gospodarka, kultura i społeczeństwo
  Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
  Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
  Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
  Nowości dla Gospodarka, kultura i społeczeństwo Nowości  Mapa strony Gospodarka, kultura i społeczeństwo Mapa Strony  RSS Gospodarka, kultura i społeczeństwo RSS 
  79 Tematy
  168 Posty
  Ostatni post autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  23 sie 2015, 22:20
 • Wojsko, technika i uzbrojenie
  Armia pierwszych Piastów (do 1034 r.) była w dużym stopniu kontynuacją słowiańskiej siły zbrojnej. Plemienny system wojskowy polegał na powszechnej mobilizacji mężczyzn, dowodzonych prze wybieranego na zgromadzeniu (wiecu) wodza. Z czasem wodzowie, swoją władzę uczynili permanentną, kosztem swobód wiecu. Taki system był jednak coraz mniej przydatny w państwie toczącym częste wojny na rozległym terytorium. Również wyżywienie takiej ilości wojsk było trudne. Z tego powodu nastąpiło częściowe uzawodowienie armii. Oddziały, pochodzące z powszechnej mobilizacji, zostały wówczas wsparte, przez grupę zawodowych wojów skupionych wokół dowódcy – księcia, którego władza z tymczasowej stała się permanentną, a w końcu dziedziczną. Pewna rolę (chociaż nie wiadomo do końca jaką) odegrali również wojownicy skandynawscy, którzy byli cennym dodatkiem do rodzimych oddziałów.
  Nowości dla Wojsko, technika i uzbrojenie Nowości  Mapa strony Wojsko, technika i uzbrojenie Mapa Strony  RSS Wojsko, technika i uzbrojenie RSS 
  12 Tematy
  14 Posty
  Ostatni post autor: stach Wyświetl najnowszy post
  02 mar 2013, 20:33
 • Polska Piastów ogólnie
  Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie. Rządzili od powstania państwa polskiego (około 900 roku) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291-1305). W latach 1138-1320 miało miejsce tzw. rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich.
  Nowości dla Polska Piastów ogólnie Nowości  Mapa strony Polska Piastów ogólnie Mapa Strony  RSS Polska Piastów ogólnie RSS 
  140 Tematy
  415 Posty
  Ostatni post autor: rockybalbal Wyświetl najnowszy post
  22 cze 2016, 11:10
 • Biografie
  Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
  Nowości dla Biografie Nowości  Mapa strony Biografie Mapa Strony  RSS Biografie RSS 
  65 Tematy
  68 Posty
  Ostatni post autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  07 sty 2013, 10:39
 • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
  Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
  Nowości dla Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Nowości  Mapa strony Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Mapa Strony  RSS Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach RSS 
  21 Tematy
  21 Posty
  Ostatni post autor: fora historyczne Wyświetl najnowszy post
  26 paź 2012, 05:31
 • Aktywne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Wróć do Indeks witryny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Szukaj

Menu Użytkownika

Dołącz do nas

REKLAMA