Papiez Grzegorz IX ustanowil celibat w kosciele kat. w 1231r./ Znaczenie celibatu.

Tworząc „Ciekawostki historyczne” wyszliśmy z prostego założenia: tak naprawdę każdy lubi historię o ile jest to historia odpowiednio przedstawiona. W dziale tym zajmujemy się odkryciami, kontrowersjami, przypadkami przeplatania się historii z życiem codziennym i ze współczesnością.
IsabellaK
Posty: 529
Rejestracja: 07 cze 2011, 14:50

Papiez Grzegorz IX ustanowil celibat w kosciele kat. w 1231r./ Znaczenie celibatu.

Post autor: IsabellaK » 18 gru 2013, 14:48

Dogmat z "1015 r. - Wprowadzono celibat dla duchownych, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. Dotąd duchowni mieli żony i dzieci, ale poniewaz duchowni jakos opornie sie do niego stosowali wowczas Papiez Grzegorz IX wydal dokument w 1231 roku na temat celibatu. Papiez Grzegorz IX rzadzil w latach 1227-1241.
Pomimo ,ze juz w tym czasie wprowadzono celibat to wyzsi duchowni mogli sie z niego wykupic az do roku 1300 w ktorym wprowadzono celibat calkowity.Ksieza i biskupi placili odszkodowanie dla kosciola katolickiego w formie pienieznej za to, ze mieli zony i dzieci.

Co mowi slowo Boze na temat Celibatu.
"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" - 1 Tym, 3, 2-5

Czy Jezus mial zone i dzieci;
-Jezus byl Rabinem a Rabini po dzien dzisiejszy maja zony i dzieci wiec dlaczego Jezus nie mialby miec potomkow ?
-ksieza katolicccy mieli zony i dzieci do 1300 roku a wiec dlaczego Jezus nie mialby ich miec?
-ksieza protestanccy maja dzieci i zony a wiec dlaczego Jezus nie mialby miec rodziny ?

Przyszły watykański sekretarz stanu: celibat nie jest dogmatem
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/przyszl ... atem/47d12

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki historyczne na HistoriaPolski.eu”