Nabukadnezar imie krola z ks. Daniela i jego znaczenie wedlug A.Mickiewicza

Tworząc „Ciekawostki historyczne” wyszliśmy z prostego założenia: tak naprawdę każdy lubi historię o ile jest to historia odpowiednio przedstawiona. W dziale tym zajmujemy się odkryciami, kontrowersjami, przypadkami przeplatania się historii z życiem codziennym i ze współczesnością.
IsabellaK
Posty: 529
Rejestracja: 07 cze 2011, 14:50

Nabukadnezar imie krola z ks. Daniela i jego znaczenie wedlug A.Mickiewicza

Post autor: IsabellaK » 05 paź 2014, 18:53

Adam Mickiewicz podaje znaczenie tego slowa w swojej ksiazce na stronie 63.
Literatura słowiańska wykładana w Kolegium francuzkiem, Volume 3
czesc 3
Adam Mickiewicz
rok 1842-1843
wydana w Poznaniu w roku 1865
http://books.google.de/books?id=MRJEAAA ... ar&f=false
cytat."...
Ośmielamy się zrobić tutaj wykład nazwiska NdbuIcadnezar, które Arabowie wymawiają JBakht-on-Nasr, co znaczy szczęście i zurycięztwo. Nazwisko to napisawszy głoskami słowiańskiemi Nebuh-odno-car, łatwo bardzo wytłumaczyć: Me Bóg, jedno Car, czyli niemasz Boga, tylko Car*. Nie podajemy tego wywodu za pewny, wszakże każdy Polak i Rosyanin łatwo w nim ujrzy prawdopodobieństwo. Króla Nabuchodonozora Biblia wystawia istotnie jako najwyższy wzór potęgi ziemskiej....
Wedlug A.Mickiewicza Assyryjczycy to Slowianie ,ktorzy za obraze Boga zostali przez niego ukaranii."
cytat."...Szczep Assyryjczyków pierwotnych, szczep syryjski, zdaniem naszem drugi w stopniu rodzeństwa, który przeszedłszy Bosfor osiadł w Europie, zdaje się być mniej obciążony winą: w obrządkach jego niemasz śladu obrzydliwej ofiary przez Mojżesza wspomnianej. Assur starszy, skazany został na zagładę, Aasur młodszy na trzy tysiące lat niewoli, na ciągłe posłuszeństwo władzcom obcym: zawsze plemieniowi słowiańskiemu panował ród i duch obcy.."..
Przyklad ten pokazuje ,ze pierwsza Biblia musiala byc napisana w jakims staroslowianskim jezyku, ktory Rzym zniszczyl a pozostawil tylko slowa ,ktore sami ksieza nie mogli rozszyfrowac i nie znali ich znaczen.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki historyczne na HistoriaPolski.eu”