Polscy archeolodzy znowu odkryli coś, czego inni poszukiwali przez 100 lat Zobacz więcej na: http://www.wykop.pl/tag/

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Polscy archeolodzy znowu odkryli coś, czego inni poszukiwali przez 100 lat Zobacz więcej na: http://www.wykop.pl/tag/

Post autor: ziomeka »

To odkrycie jest potwierdzeniem hipotezy stawianej przez naszych badaczy, że Sonijat należy utożsamiać ze starożytnym Tergedus, wymienionym w "Historii naturalnej" Pliniusza Starszego. Tego nubijskiego miasta, do którego w 60 r. n.e. dotarła wyprawa centurionów Nerona, archeolodzy poszukiwali przez cały XX wiek. Znaleźli je dopiero polscy naukowcy.

W starożytności Sudan był nazywany przez Egipcjan krajem Kusz, a przez Rzymian Nubią. Na przestrzeni wieków ścierały się tam wpływy egipskie i afrykańskie. W VII wieku przed naszą erą królestwo Kusz opanowało Egipt i na tronie egipskim przez 90 lat zasiadali tzw. Czarni Faraonowie, czyli właśnie Kuszyci.

Już w 1998 roku Polacy odkryli w Sonijat świątynię kuszycką. - Poszliśmy za radą Beduinów, którzy powiedzieli nam, że gdzieś na pustyni są buty. To było niesłychane. Okazało się, że to dolne fragmenty reliefów. Reliefy po jakimś czasie zachowują się tylko w tych najniższych partiach, więc pozostały te stopy, w tym przypadku obute. My tylko postawiliśmy "kropkę nad i", odkrywając niejako oficjalnie coś, co w świadomości miejscowej ludności funkcjonowało jako miejsce, w którym są buty - mówi dr Bogdan Żurawski.

Gośćmi "Naukowego zawrotu głowy" byli: szef naszej misji, dr Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, autor polskiego sukcesu oraz archeolog i geofizyk, Tomasz Herbich, bez którego badań nie byłoby możliwe osiągnięcie sukcesu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”