Wielkopolska: Znaleziono niemiecki wojskowy transporter

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Wielkopolska: Znaleziono niemiecki wojskowy transporter

Post autor: Artur Rogóż » 05 sie 2011, 17:14

Niemiecki transporter Sd.Kfz.250 z okresu II wojny światowej odnaleziono w kanale w okolicy miejscowości Białobrzeg (wielkopolskie). Pojazd po wydobyciu z mułu i rekonstrukcji trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Transporter jest przewrócony podwoziem do góry. „Znalezisko to najprawdopodobniej niemiecki pojazd, którym poruszali się saperzy i który mógł również służyć do ciągnięcia działa. Miejsce wskazali nam okoliczni mieszkańcy, zaczęliśmy sprawdzać, ustalać co to jest. Częściowo wypompowaliśmy wodę i wybraliśmy muł, podczepiamy liny i podejmiemy próbę podniesienia” – powiedział w piątek PAP kustosz Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych major Tomasz Ogrodniczuk.

Jak dodał, nie wiadomo na razie jak długo potrwa wydobywanie pojazdu na brzeg. W operacji bierze udział ok. 20 osób.

Poznańska placówka muzealna ma duże doświadczenie w przywracaniu do życia pojazdów z czasów II wojny światowej. W 2009 roku w poznańskim Muzeum Broni Pancernej pokazano odrestaurowane działo Sturmgeschuetz IV wyciągnięte w 2008 roku z rzeki Rgilewki w gminie Grzegorzew. Konstruktorzy pracowali przy nim przez wiele miesięcy, by doprowadzić je do stanu sprzed ponad 60 lat. Po renowacji pojazd jeździ, można też z niego strzelać. (PAP)

rpo/ ls/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”