Sensacja archeologiczna: znaleziono najmniejszą celtycką mon

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Sensacja archeologiczna: znaleziono najmniejszą celtycką mon

Post autor: Artur Rogóż » 07 lis 2011, 14:21

Sensacja archeologiczna: znaleziono najmniejszą celtycką monetę wybitą w Polsce
Celtycką monetę o średnicy 6,5 mm znaleziono podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologów. Według Sławomira Miłka z kaliskiego Muzeum Okręgowego jest to najmniejsza moneta wybita w Polsce.
- Krążek stanowi 24. część statera - złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, a pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju - powiedział dziś Miłek.

Podkreślił, że 24. części staterów odkrywano już w Polsce, ale w przypadku tamtych nie ma pewności, czy zostały wybite na terenie naszego kraju. - W przypadku monety spod Kalisza zostało udowodnione, że pieniądze tego typu produkowane były na tych terenach w I wieku po Chrystusie. Monety znalezione wcześniej różnią się od odkrytej ostatnio tylko wagą i rozmiarem - wyjaśnił archeolog.

Jak przypomniał, numizmaty celtyckie, znalezione także pod Kaliszem, były sensacją archeologiczną 2007 r. Od tamtego roku, dzięki intensywnym badaniom, archeolodzy odnaleźli kilkanaście monet, co - według Miłka - świadczy o ich popularności w obrocie lokalnym.

- Monety trafiały też na dalsze rynki - twierdzi archeolog dr Adam Kędzierski z kaliskiej placówki Instytutu. Według niego, odnalezioną monetę można wiązać z produkcją menniczą plemienia celtyckich Bojów. Okolice Kalisza obfitują w obiekty celtyckie, które być może są pozostałością po pobycie na tych ziemiach małych grup tego ludu.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2007 r. w podkaliskim Jankowie znaleziono obiekty z czasów kultury łużyckiej, cmentarzysko kultury pomorskiej, monety rzymskie z II i III wieku po Chrystusie, fragment srebrnego drutu (tzw. siekańca) do wytapiania monet.

Największą rewelacją badań w Jankowie było odkrycie monety celtyckiej ze stopu złota i srebra oraz wykonanego z takiego samego materiału fragmentu pręta o wadze 1/8 statera.

- Mógł on (pręt - red.) być przygotowany do przetopienia na krążek menniczy. Znaleziona w tym miejscu około 50 lat temu gliniana płytka z wgłębieniami (...) oraz pręt mogą świadczyć o istnieniu w okolicy Jankowa mennicy Celtów - powiedział archeolog Leszek Ziąbka.
gazeta.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”