Archeolodzy odkryli w Olsztynie średniowieczne fortyfikacje

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Archeolodzy odkryli w Olsztynie średniowieczne fortyfikacje

Post autor: Artur Rogóż » 31 sie 2012, 15:20

Archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie odkryli fragmenty nieznanych wcześniej średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Był to barbakan, basteja lub brama ze zwodzonym mostem – poinformował w czwartek olsztyński urząd miasta.

O odkryciu, które może zmienić dotychczasowe wyobrażenie o kształcie dawnych fortyfikacji miejskich Olsztyna, poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zwołanej przez władze miasta. Wykopaliska prowadzone były od początku lipca przy Wysokiej Bramie, jedynej zachowanej z trzech, jakie znajdowały się w murach otaczających miasto w średniowieczu. Podczas badań tzw. szyi bramnej i dawnej fosy odkryto fragmenty fortyfikacji, których nie było na historycznych mapach.

"Nie wiemy jeszcze, czy był to barbakan, basteja, czy może druga brama ze zwodzonym mostem. Mają to wyjaśnić dalsze badania" - powiedział kierujący pracami archeolog Bartłomiej Kaczyński. Jak dodał odkryta budowla pochodzi zapewne z czasów drugiej lokacji miasta w 1378 r. i bez wątpienia miała charakter obronny, o czym świadczą grube fundamenty i zachowany we fragmencie muru wykusz lub stanowisko strzeleckie.

Podczas badań odnaleziono także krzyżackie szelągi i kwartniki z drugiej połowy XIV w. oraz XVI-wieczne monety polskie i litewskie, a także znaczne ilości ceramiki. Prace archeologiczne w tym miejscu potrwają jeszcze ponad miesiąc.

Obecny na konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że po przeanalizowaniu wyników badań i konsultacjach społecznych zapadną decyzje o dalszych losach tego miejsca. "Byłoby błędem gdybyśmy nie starali się wyeksponować tego odkrycia. Będziemy szukać najlepszej formy zaprezentowania zabytku, ważnego przecież dla historii i tożsamości naszego miasta" - powiedział prezydent.

Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.(PAP)

mbo/ ls/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”