Na Wawelu odkryto ogromnego hitlerowskiego orła

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Na Wawelu odkryto ogromnego hitlerowskiego orła

Post autor: Adambik » 12 kwie 2013, 03:16

Archeolodzy pracujący na terenie ogrodu zamku królewskiego na Wawelu odkryli poza renesansowymi zdobieniami, ośmiometrowego nazistowskiego orła.
Orzeł trafił do ogrodu podczas II wojny światowej, gdy Wawel był rezydencją Hansa Franka, gubernatora Generalnego Gubernatorstwa.

- Był przeznaczony na bramę Berrecciego, po wojnie został rozbity. Teraz zostanie przekazany w depozyt do muzeum Armii Krajowej – powiedział Jan Ostrowski dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu


Ostrowski dodał, że całe Wzgórze Wawelskie zostało już wielokrotnie dokładnie przebadano przez archeologów i nie powinno już skrywać cennych przedmiotów. - Ogród, to było ostatnie miejsce, gdzie można było liczyć na większe znaleziska - powiedział.

Wykopaliska w ogrodach królewskich zakończyły się w 2006 roku. Wykopane przez archeologów na terenie zamku eksponaty można oglądać na wystawie Wawel Zaginiony.

Polskie Radio, ml

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”