Importy Rzymskie W Polsce

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Importy Rzymskie W Polsce

Post autor: fora historyczne »

Witam. Jestem tutaj po raz pierwszy i proszę mi wybaczyć, jeśli temat jest nie na miejscu.
Interesuje mnie tematyka importów uzbrojenia rzymskiego na ziemiach polskich, a konkretniej na terenach obejmowanych przez kulturę przeworską. W poszukiwaniach opierałem się do tej pory głównie na pozycji Kaczanowskiego z 1992 (Importy uzbrojenia rzymskiego na obszarze europejskiego Barbaricum), a konkretniej na zestawieniach znajdujących się na końcu tej pozycji. Korzystałem też z bogatej bibliografii w poszukiwaniu innych, starszych pozycji dotyczących tematu. W samym "Importach (...)" wymienione są, jako rzymskie, miecze inkrustowane, a także egzemplarze z napisami łacińskimi wykonanymi punctim i odciskami stempla. Pojawia się też jeden należący do ringknaufschwerter. Niestety o pozostałych mieczach autor pisze, że są trudne do odróżnienia od barbarzyńskich naśladownictw (zarówno jeśli chodzi o typologię jak i technologię produkcji). Wspomniane są też znaleziska kolczug (a raczej niewielkich fragmentów) oraz pojedyncze znaleziska innego typu.
Starsze prace jak np. Majewskiego również nie wyczerpują tematu. Ostatnio natrafiłem na znalezisko z Grzybowa, o którym pisze K. Garbacz (Sprawozdania Archeologiczne, t. 47, 211-219, 1995). Znaleziono tam trójskrzydełkowe grociki strzał, zaklasyfikowane jako rzymskie. I tutaj zaczynają się pytania.
Czy takie grociki, jak te z Grzybowa, znaleziono gdzieś jeszcze? Czy są jakieś (z pewnością, ale jakie) znaleziska rzymskich mieczy i pochew nowsze niż te wymienione w "Importach (...)"? Co z grotami broni drzewcowej?
Liczę, że ktoś bardziej obeznany napisze coś więcej na ten temat. Nie chodzi mi o jakieś referaty oczywiście, tylko głównie o nakierowanie na stanowiska lub literaturę. Chociaż za wszelkie inne uwagi również serdecznie dziękuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”