Państwo Samona

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Państwo Samona

Post autor: fora historyczne » 15 paź 2012, 23:01

kronikarz frankijski Fredegar piszacy w VII wieku opisuje je tak:

W roku 40 panowania króla Chlotariusza (tj. w r. 623.) człowiek imieniem Samo, rodem z państwa Franków, z obwodu Senonagus (tj. z okolic miasta Sens nad górnym biegiem Yonne w środkowej Francji - wg G. Labudy), pociągnął za sobą wielu jeszcze kupców i podążył dla handlu do Sklawów, zwanych Winidami. Sklawowie już zaczęli się buntować przeciw Awarom, zwanym Hunami i ich królowi chaganowi... kiedy Winidowie ruszyli zbrojnie przeciwko Hunom. Kupiec Samo, o którym mówi­łem wyżej, podążył z ich wojskiem; tam to okazał się tak uzdolniony w walce z Hunami, że dziwiono się powszechnie, iż ogromna ich liczba poległa od miecza Winidów. Winidowie widząc zdolności Samona wybierają go sobie królem, gdzie 25 lat panował szczęśliwie. Więcej jeszcze bitew stoczyli Winidowie z Hunami za jego rządów; dzięki jego pomysłowości i zdolności Winidowie zawsze Hunów zwyciężają. Samo miał 12 żon z rodu Winidów, z których miał 22 synów i 15 córek"

Mnie zaintrygowal pewien fragment a mianowicie:

Samo miał 12 żon z rodu Winidów, z których miał 22 synów i 15 córek"

600 lat pozniej Mistrz Wincenty Kadlubek opisujac Leszka III praszczura Piastow napisal ze ten ze mial "21 synow"

Co prawda Kadlubek pisal o wojnach "Leszka" z Cezarem ale czy aby w tym podaniu nie ma czasem "ziarna prawdy"

1. i jeden i drugi walczyl z "cezarem" (Cesarzem)

2. jeden i drugi mial ogromna ilosc synow 21 Leszka 22 Samo/na

3. i jeden i drugi dzieli swoje krolestwo gdzie m-trz Wincenty wymienia juz dosc realistycznie ziemie zamieszkale w VII wieku przez Slowian:

cyt:
* Popiel I – następca tronu
* Bolesław – otrzymał Pomorze dolne
* Kazimierz – otrzymał Kaszuby
* Władysław – otrzymał Kaszuby
* Wratysław – otrzymał Ranię
* Oddon – otrzymał Dytywonię
* Barwin – otrzymał Pomorze dolne
* Przybysław – otrzymał Dytywonię
* Przemysław – otrzymał Zgorzelicę
* Jaksa – otrzymał Serbię *
* Semian – otrzymał Serbię
* Siemowit – otrzymał Zgorzelicę
* Siemomysł – otrzymał Zgorzelicę
* Bogdal – otrzymał Pomorze dolne
* Spicygniew – otrzymał Bremę
* Spicymir – otrzymał Luneburg
* Zbigniew – otrzymał Szczecin
* Sobiesław – otrzymał gród Dalen
* Wizymir – otrzymał miasto Wizmar
* Czestmir – otrzymał Dytywonię
* Wisław – otrzymał Międzyborze

i teraz pytanie

o ile sie orientuje Mistrz Wincenty raczej nie mogl znac "Historia Francorum" pisanej w VII wieku gdyz przez dlugi okres zalegalo wylacznie w "archiwum".

czy jednak sie myle?

Na ile mnie pamiec nie myli to dr. Franciszek Piechocinski w swojej pracy "Rycerstwo Polskie Wiekow Srednich" (zdaje sie Tom II) dosc powaznie rozwazal hipoteze wywadzac dynastie Piastow od Samona.

* Jaksa jak "ksiaze Serbii" (Serbo-Luzyczan) znow "wyplywa" w XII wieku. Tez ciekawa sytlacja choc o tym akurat m-trz Wincenty dobrze wiedzial bo zyl raptem paredziesiat lat po tym fakcie.

**ciekawostka jest ze "Serbowie-Luzyccy" mimo tylu lat 900 pod "zywiolem Germanskim" maja jeden z najbardziej podobnych jezykow do Polskiego.Teraz juz ich jest malo ale przed wojna "liczyli sie" jeszcze w setkach tysiecy.Gdzies czytalem ze przed wojna ich "bohaterem narodowym" byl nie kto inny jak Boleslaw Chrobry.

*** w XVII wiecznych opisach bitwy pod Chocimiem z roku 1620r mozna znalesc ciekawa informacje o Serbach balkanskich. Mieli oni jako czesc armii Sultana wolac do Polakow "Po co tu przyszliscie ....... (...) i byli przez tych ze doskonale rozumiani.

te wszystkie "oznaczone" *** podaje jako ciekawostki moze ktos cos "dolozy" do tematu z innych zrodel.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”