Plemiona A Inne Organizacje Przedpaństwowe

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Plemiona A Inne Organizacje Przedpaństwowe

Post autor: fora historyczne »

Biorąc pod uwagę najstarszy okres słowiańskiego osadnictwa w ogóle wykluczam z dyskusji, by można było mówić o plemionach na terenie Polski. Można się nad tym zacząć zastanawiać, gdy pojawia się budownictwo grodowe, czyli najwcześniej VIII w. (a na wielu obszarach IX).

Wątpliwości co do podziału plemiennego Śląska są dwojakiego rodzaju. Pierwsza, czy organizacja społeczna znanych jednostek odpowiada współczesnej definicji plemienia. Nic nie wiemy na temat form organizacji w przypadku Śląska (ani ich stabilności, co stwierdza Marlon z taką pewnością) a może to wyglądać różnie i trzeba to przyjąć ze spokojem zamiast udawać, że wszystko jest już dowiedzione. Druga wątpliwość, to co tak naprawdę kryje się pod nazwami śląskiej ludności (może inna organizacja niż plemienna) i czy wiedza przekazywana w tym zakresie przez źródła pisane jest rzetelna. Według Geografa mamy tu Sleenzane, Dadosesani, Opolini i Golensizi; według Thietmara Diedesizi i Silensi; według dokumentu praskiego Zlasane, Trebouane, Poborane i Dedosize (pewni wydają się więc Dziadoszanie i Ślężanie). Może to odzwierciedlać faktyczną zmienność a może słabą wiedzę kronikarzy.

W kwestii Śląska i tak możemy mówić o niejakiej jasności. Bardziej kłopotliwe jest wytłumaczenie co się stało z wielkim plemieniem Goplan i dlaczego nagle w tym miejscu wyskakuje wielkie plemię Polan a najnowsze dane archeologiczne wykazują, że za Geografa nie ma tutaj śladu żadnej większej organizacji, dopiero na początku X w. Sytuację plemienną na Pomorzu Buko kwituje jeszcze dosadniej: "jakiekolwiek granice kulturowe między poszczególnymi obszarami Pomorza, wykreślane przez historyków, archeologów i językoznawców, z reguły nie pokrywają się ze sobą". Nie posuwał bym się więc w tej kwestii do stawiania kategorycznych wniosków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”