Raj U Słowian?

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Raj U Słowian?

Post autor: fora historyczne » 26 paź 2012, 05:26

Nieprawdą jest, że Słowianie nie znali takich pojęć jak Raj. To akurat bardzo słowiańskie (pogańskie) pojęcie, mało chrześcijańskie (może inaczej - słowiańskie pojęcie i wyobrażenie następnie schrystianizowane). Oczywiście pojawiają się też inne, jak Wyraj, czy Nawia (to akurat mogące budzić pewne wątpliwości).

Słowianie nie znali natomiast podziału na piekło i niebo. To rzeczywiście była chrześcijańska nowość. Wcześniej istniały zapewne jedne zaświaty umieszczane jednak różnie, choć podobnie: pod ziemią, pod wodą, za wodą (morzem), za rzeką. Bogata symbolika Drzewa Świata związana ze zmarłymi może jednak sugerować, że istniały też inne zaświaty, górne, umieszczone gdzieś w jego koronie, niebie. Nie jest to natomiast do końca pewne. Istnieje możliwość, że są to jakieś okruchy pogaństwa zachodniego.

Żeby podać w miarę przekonujący przykład - proszę spojrzeć przede wszystkim na posąg ze Zbrucza. Istnieje na nim wyraźny podział na trzy światy. Dolny zajmuje trójgłowa postać. Potwierdza to wielokrotnie odnotowywany np. w etnografii związek troistości ze sferą chtoniczną (trójgłowe smoki, głaz Trygław umiejscowiony na cmentarzu, itp.), jak i analogie do innych religi pogańskich (choćby strażnik piekieł trójgłowy Cerber).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”