Tron W Polsce

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Tron W Polsce

Post autor: fora historyczne »

Witam!

Na wstępie pragne zaznaczyć, że pytanie jest bardzo proste i dla wielu z was z dużo większą wiedzą niż moja wręcz idiotyczne - mimo wszystko nie mam teraz możliwości sprawdzić tego a potrzebuje odpowiedzi.


Mianowicie jestem za granicą i do paru lektur wziąłem sobie także "Ostatnią z rodu" pana Jasienicy. W pewnym momencie pojawia się zdanie które mnie troszkę zaskoczyło i udowodniło jak wiele jeszcze nie wiem - "Jagiellonowie byli przecież królami obieranymi, tron w Polsce nie był dziedziczny".Jak na kogoś kto się któryś raz do konkursu w gimnazjum i tytułu laureata przymierza to trochę wstyd.
No ale wracając- jak to było? Żyłem w przekonaniu, ze tron od Piastów do zgonu Zygmunta Augusta był dziedziczny, a zmiany dynastii i panowanie braci poprzednika to wyjątki spowodowanie pewnymi problemami ale rozwiązane w sposób logiczny. I dopiero PIERWSZA wolna elekcja to zakończyła, i dopiero Konstytucja 3 Maja znowu tron dziedziczny przywracała. No ale byłem w błędzie.
Kto w takim razie wybierał tych Jagiellonów? Domyślam się że pewna grupa osób, a wydarzenie z 1573 nazwane Pierwszą Wolną Elekcją to właśnie pierwszy wybór króla przez całą szlachte polską. Jeżeli popełniłem błąd prosze o sprostowanie

Pozdrawiam, Johanov
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”