Polski Kościół Narodowy, utworzony przez Zygmunta II

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Polski Kościół Narodowy, utworzony przez Zygmunta II

Post autor: fora historyczne » 02 paź 2012, 03:58

Co sądzicie o rzeczywistym projekcie utworzenia przez Zygmunta II kościoła narodowego postulowanym przez protestancką część naszej szlachty? Głową tego kościoła miał zostać król, niczym w Anglii. Jednak sam Zygmunt niezbyt się do tego palił, a w końcu nuncjusz papieski mu to całkiem wyperswadował i projekt upadł.
Jakie dawałoby to nam korzyści i możliwości?

Moim zdaniem byłoby to całkiem korzystne dla nas - majątki kościelne zasiliłyby królewską kiesę, a w obliczu słabnącej pozycji monarchy dodatkowa władza w postaci bycia głową kościoła byłaby niezwykle cenna.
No i w końcu w 1555 r., gdy powstał projekt król nie był jeszcze stary, więc jego bezdzietność i wymarcie dynastii oraz późniejsza elekcyjność tronu nie były wiadome.
W sumie to ciekawa byłaby też doktryna tego kościoła - miał on być bardzo zbliżony doktrynalnie do katolicyzmu, ale przy jego tworzeniu pomoc oferował sam Kalwin, więc szybko mógłby się zradykalizować, co nie pozostałoby bez wpływu na mentalność przyszłych wiernych, a w efekcie przedsiębiorczych elementów (mieszczaństwa) miała szansę wzrosnąć.
No i dosyć gwałtownie odwróciłoby to sojusze - lepsza współpraca z północnymi i zachodnimi braćmi w wierze (no bo w sumie bylibyśmy krajem protestanckim), a większa wrogość do katolickich Habsburgów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”