Geneza Sejmu Walnego różne wersje?

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Geneza Sejmu Walnego różne wersje?

Post autor: fora historyczne »

hej
Na początek chciałabym się ze wszystkimi przywitać, bo jestem nowa na forum.
Chciałabym poprosić Was o pomoc w "rozgryzieniu" Sejmu Walnego.

Na początku istniały wiece feudalne, które wywodziły się z czasów rozbicia dzielnicowego. Z nich powstały sejmiki (ziemskie i wojewódzkie). Jednocześnie monarcha zwoływał walne zjazdy prowincjonalne oraz ogólnopolskie. Przy jego boku natomiast funkcjonowała rada królewska, która mu doradzała. Od statutów cerekwicko- nieszawskich sejmiki zyskują na znaczeniu, a król musi w wielu istotnych sprawach prosić ich o zgodę. Z powodu dużej liczby sejmików król nie jeździ od jednego do drugiego, lecz zostaje przyjęta zasada reprezentacyjności. Sejmiki wybierają posłów, którym udzielają instrukcji. W ten sposób kształtuje się Izba Poselska, a jednocześnie rada królewska przekształca się w Senat. W 1493 pierwszy raz obradują razem obie izby - początek bikameralnego Sejmu Walnego. Tym samym na znaczeniu tracą walne zjazdy ogólnopolskie i prowincjonalne.
Przepraszam za uproszczenia, ale chciałam tylko nakreślić, by dobrze scharakteryzować problem.

Im więcej czytam na ten temat, tym mam więcej wątpliwości Wielokrotnie spotkałam się z wersją, iż sejm walny wykształcił się z ogólnopolskiego zjazdu walnego, a nie z rady królewskiej i izby poselskiej skupiającej reprezentantów sejmików.
Zastanawia mnie jeszcze od którego momentu izba poselska staje się wyłącznie szlachecka? Niższsi duchowni byli "wypychani" z sejmu przez biskupów, a mieszczanie nigdy nie mieli silnej pozycji, ale czy wyłączność szlachty w tej izbie jest efektem procesu czy jakiegoś konkretnego przywileju (1573?) ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”