Strona 1 z 1

Armia Polska W XIV-XV Wieku

: 26 paź 2012, 05:38
autor: fora historyczne
Jeśli chodzi o system organizacyjny wojska to nadal było to pospolite ruszenie, zaś w kwestii uzbrojenia to : konnica czyli rycerstwo ubrane w pancerze kolcze, skórznie i przeszywanice(zależnie od portfela właściciela), pierwsze elementy płytowe, głównie napierśniki, naramienniki, do kapturów kolczych dodawano łebki, w XIV hełm garnczkowy przyjmuje swoją najbardziej rozwiniętą formę w hełm wielki, ozdobiony klejnotem, rycerz walczy kopią, w lewym ręku dzierżąc tarczę, przystosowaną już do podpierania ciężkiej kopii, w szyku pieszym używano mieczy jednoręcznych o dłuższym sztychu czyli przystosowanych już również do kłucia nie tylko do cięcia, jelec miecza prosty lub eliptyczny, głowica okrągła, lub topora, korbacza zależnie zachcianek i umiejętności rycerza, taktyka walki: w płot, za rycerzem giermek uzbrojony i opancerzony nieco prościej i biedniej, za nimi strzelcy: konni kusznicy. Zasadniczo armia polska nie odbiegała wyposażeniem i jakością broni od zachodu, zaś dało się zauważyć np na Mazowszu wpływy wschodnie, gdzie często występowały lamelki, lub przeszywanice, walczono chętnie włócznią, tarcze pawężowe, na głowach noszono oprócz kapalinów i szyszaków szłomy i przeróżne zbrojone czapy z elementami kolczymi, używano również tasaków i szabel(!). Ze względów terytorialnych Polska należała wówczas do ciekawych teatrów wojen i uzbrojenia gdzie ścierały się kultury zachodu i wschodu.
I to jest już w zasadzie wszystko Dodać można jeszcze że piechota uzbrojona była głównie w berdysze, topory, maczugi, włócznie i piki.

Kwestia historycznośi hełmów garnczkowych pod grunwaldem jest dyskutowana przez grono uczestniczace w inscenizacji grunwaldzkiej. Jest to o tyle wątpliwe, że hełm garnczkowy wyszedł z uzycia w połowie XIV wieku. Do 1410 to troche czasu jest. A tłumaczenie, ze biedniejssi rycerze używali sprzetu "po dziadku" jest o tyle wątpliwe, że hełm garnczkowy nie był tani, więc biedniejsze rodziny raczej nie mogły sobie na niego pozwolić.
We wszystkich znanych mi ikonografiach przedstawiających bitwy z końcówki XIV wieku uzywano juz basinetów z podwieszanym czepcem kolczym a jak byłeś bogaty to miałes zasłone.
Wiązało sie to z cena ( na basinet zuzywasz mniej stali ( bez zasłony ) i robiony był czesto z jednego kawałka, co w poruwnaniu z nitowana blachą troszeczke lepiej działa, jeżeli chodzi o wytrzymałośc.