Aleksander I, postać pozytywna, czy negatywna?

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Aleksander I, postać pozytywna, czy negatywna?

Post autor: fora historyczne » 21 paź 2012, 03:24

Łysiak twierdzi, był to człowiek niestały, pełen sprzeczności i praktykujący osobliwe dwumyślenie. Zamordysta myślący o sobie, że jest liberałem. Najlepiej obrazuje to zagadnienie nadania Kongresówce bardzo liberalnej konstytucji i jej zupełne nieprzestrzeganie.Względem Polaków zachowywał się tak, jak wymagały tego względy taktyczne. Kiedy w 1805 pewnemu załamaniu uległy relacje Petersburga z Berlinem Aleksander w Puławach obiecywał polskim elitom reaktywację Polski po zmiażdżeniu Prus. A kiedy doszło do normalizacji stosunków, bez skrupułów sprzedał Berlinowi nazwiska Polaków-poddanych króla Prus, którzy uczestniczyli w antypruskich knowaniach.

Osobiście radziłbym przeczytać jakąś pozycję na temat Aleksandra I Romanowa, jak chociażby: Henri Troyat, Aleksander I. Pogromca Napoleona, Warszawa 2007.
Moim zdaniem car Aleksander był człowiekiem z wielką wizją stworzenia z Rosji państwa europejskiego. Innymi słowy zupełne zaprzeczenie swoich braci Mikołaja i Konstantego. Musiał mieć wizję stworzenia silnego i nowoczesnego kraju. Uzyskał liczne nabytki na wschodzie i pokonał Napoleona. Zagarnął Królestwo Polskie. Po śmierci Aleksandra władzę objął Mikołaj I, co oznaczało cofnięcie się do starej polityki państwa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”