Pod tym samym niebem - relacje polsko-żydowskie

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Pod tym samym niebem - relacje polsko-żydowskie

Post autor: Kazik36 »

Stefan Bratkowski kilka lat temu napisał książkę pt. Pod tym samym niebem, w której przedstawił historię relacji polsko-żydowskich.

Pisząc swoją Najkrótszą historię Polski (z nieco odmiennego punktu widzenia niż wielkie dzieła Normana Daviesa), starałem się objąć nią również historię narodu, który znalazł swoje refugium dziejowe na ziemiach polskich. Sporej części zgromadzonego materiału nie mogłem jednak wykorzystać - materiału dotyczącego bezpośrednio historii Żydów polskich. Doszedłem w końcu do wniosku, że warto ją przedstawić osobno, wraz z historią stosunków polsko-żydowskich. Przydałoby się wszak trochę elementarnej a pasjonującej wiedzy, by zarazem oczyścić te stosunki z obciążeń zarówno mitami, jak i realnymi urazami.

W mojej książce spotka czytelnik świat wielkich kupców i bankierów, małych lichwiarzy, domokrążców i filozofów od dziecka, świat samorządu regulowanego władzą religijną oraz świat rabinów i cadyków - całą tę rzeczywistość, która po nowożytnych przemianach da nam wielkich artystów słowa polskiego i uczonych. To dzieje współżycia z Polakami i dzieje osobności, dzieje przyjaźni i dzieje niechęci. W sumie - wiedza wobec narosłych urazów i mitów konieczna dla pojednania obu narodów.

Otrzymujemy książkę, która opowiada historię Żydów w Polsce od X wieku do czasów prawie współczesnych.

Została wydana w roku 2006r, więc w oczywisty sposób nie odnosi się do wielu gorących wydarzeń z ostatnich lat. Natomiast ze zdziwieniem odnotowałem, że Stefan Bratkowski (był?) zwolennikiem karania za poglądy - specyficzne, bo specyficzne, ale jednak. W tej pracy pisze: prawdę trzeba chronić specjalnymi ustawami, czemu z drugiej strony towarzyszy skrajne przeinaczanie faktów.

Autor najwyraźniej nie przepada za Romanem Dmowski, bo stara się pomniejszać jego rolę, jeżeli chodzi o osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Jednocześnie potrafi rzetelnie opisywać różne animozje między Polakami i Żydami po 1918r.

Temat ŻZW został napisany jeszcze przed badaniami Libionki i Weinbauma. Stefan Bratkowski co prawda mieszkał w pobliżu getta, ale był jeszcze dzieckiem.

Zmierzył się z różnymi stereotypami zarówno po polskiej jak i żydowskiej stronie. Jednak sam tworzy pewne naiwne scenariusze, sugerując, że Polska współpracując z żydowską międzynarodową finansjerą mogłaby zatrzymać Hitlera. Choć może nieco prawdy w tym jest, że Hitler z ich pomocy potrafił lepiej korzystać.

Dość obszernie zostały opisane stosunki polsko żydowskie w okresie 1918-1939. Czy ktoś pamięta, która partia żydowska miała największą liczbę przedstawicieli w Sejmie II RP?

Udział Żydów w walkach z okupantami - nie pomija też sytuacji, gdy grupki Żydów witały z radością nadejście Niemców albo - to częściej - bolszewików.

W czyim interesie jest więc antysemityzm? Stefan Bratkowski nie ma wątpliwości, że wrogów Polski. Przypomina też, że wielu Żydów ma polskie korzenie - tylko, czy oni o tym pamiętają? I czy coś z tego wynika?



Wydanie: I

Format: A5
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 256
cebulskaka
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2014, 16:24

Re: Pod tym samym niebem - relacje polsko-żydowskie

Post autor: cebulskaka »

Same dobre opinie słyszałam o tej książce. Niestety nigdzie nie mogę jej dostać. Nie wiecie gdzie mogę ją kupić?
hatszepsut1990
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2014, 19:07

Re: Pod tym samym niebem - relacje polsko-żydowskie

Post autor: hatszepsut1990 »

Widziałam na allegro, można dostać bez problemu.
karad
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2016, 21:59

Re: Pod tym samym niebem - relacje polsko-żydowskie

Post autor: karad »

Nie wiem czy dobra cena ale proszę. Ja kupiłem w antykwariacie za grosze.
Pod samym niebem ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”