Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Post autor: stach »

Mamy teraz taką sytuację: z jednej strony ministerium od edukacji ogranicza nauczanie historii w szkole, przeciwko czemu protestują ambitniejsi nauczyciele i w ogóle ci, którym na oświacie jako takiej zależy, z drugiej – szeroka publiczność jest coraz bardziej historią zainteresowana. Wiele jest na to dowodów: na gruncie stołecznym pojawiła się moda na historię miasta. Jest znacznie więcej publikacji warsawianistycznych, niż np. 10 lat temu, rozkwitają portale tematyczne. Ludzie chętnie oglądają historyczne wystawy plenerowe. Miłośnicy fortyfikacji opisują dzieje różnych fortów i twierdz. Na brak frekwencji nie mogą narzekać rekonstruktorzy.

I rzecz charakterystyczna: wcale nie jest tak, że rekonstruowane są wyłącznie bitwy z udziałem żołnierzy w polskich mundurach. Te siłą rzeczy dominują, ale również sporym zainteresowaniem cieszą się inscenizacje walk, w których brali udział Polacy, ale nie Wojsko Polskie jako takie. Przykładem niech będzie sukces czerwcowej rekonstrukcji rosyjsko-niemieckiej bitwy pod Bolimowem z 1915 r.

Wydaje mi się, że popularyzacja historii jest dobrą drogą i że wszyscy historycy (nauczyciele, badacze, archiwiści, edukatorzy, wydawcy czy publicyści) powinni w taki sposób działać i, last not least, dbać o medialną obsługę wydarzeń, które organizują (i w ten sposób docierać do szerszej publiczności). Inaczej, gdy będzie tak, że historię ograniczy się tylko do szkół, to w przeciągu najdalej jednego pokolenia historycy podzielą los filologów klasycznych, którzy są potrzebni niemal wyłącznie samym sobie.

Jedną z form popularyzatorskich są oczywiście albumy. Szczęśliwie twórcy tego poszli utartym szlakiem; teksty autorstwa Andrzeja Nowaka są w miarę możności krótkie i treściwe, a fotografie – zarówno archiwalne, jak i te wykonane na planie tegorocznej inscenizacji Bitwy Warszawskiej – dobrze dobrane. To samo można powiedzieć o mapach sytuacyjnych. Jeśli idzie o formę graficzną książki to nie ma w niej jakichś artystycznych udziwnień, co mi zresztą bardzo odpowiada. Oczywiście każdy kto ma jakie takie pojęcie o wydawaniu książek wie, że łatwiej zamówić zdjęcia u jednego obecnie żyjącego autora niż ściągać je z kilku archiwów, zawierać z nimi umowy licencyjne, osobno im płacić itd. Tak więc chcę zastrzec: nie wiem czy użycie zdjęć dostępnych „tu i teraz” było świadomym wyborem twórców publikacji czy też koniecznością. Nawet jeśli to drugie, to muszę przyznać, że wydawca dobrze wybrnął z problemu.

Książka ma czytelną strukturę chronologiczną. Kolejne jej rozdziały dotyczą ideowo-politycznego dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej i Imperium Rosyjskiego, planów wojennych obu walczących stron, militarnej polsko-bolszewickiej „rozgrzewki” w 1919 roku, a wreszcie decydującego starcia rok później i polityczno-militarnych konsekwencji wojny. Książkę puentuje fotoreportaż z pobytu papieża Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku w miejscach związanych z wojna bolszewicką, co też uważam za właściwe.

Reasumując, album jest dobrą pozycją popularnonaukową, a docenienie rekonstruktorów (niezależnie od tego czy było ono zamierzone, czy wynikło z konieczności) – słuszne.

Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920, tekst Andrzej Nowak, fotografie z inscenizacji Bitwy Warszawskiej Michał Klag, koncepcja, redakcja i grafika Leszek Sosnowski, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2010.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”