Ceran, Świat idei Jacka Kuronia

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Ceran, Świat idei Jacka Kuronia

Post autor: stach » 21 mar 2013, 00:24

Większość z nas, jeśli nie wszyscy, pamięta Jacka Kuronia jako osobę zaangażowaną w działalność podziemną, a później polityka. Moje pokolenie – ludzi, którzy w czasach przełomu 1989 r. miało po kilkanaście, dwadzieścia kilka lat, doskonale pamięta go z telewizyjnych wywiadów jako ministra pracy i polityki socjalnej. Wielu przed oczami staje jegomość ubrany w roboczy fartuch i kucharską czapkę, rozlewający chochlą zupę, której nazwa – kuroniówka – na stałe weszła do języka polskiego. Niewiele osób jednak wie, że Jacek Kuroń był również myślicielem. Ta książka jest właśnie o ideach, o których przez całe swoje polityczne życie myślał Jacek Kuroń. Jej autor, Tomasz Sylwiusz Ceran, zajął się postrzeganiem „lewicowości” przez Jacka Kuronia, jego stosunkiem do ustroju społeczno-politycznego. Jeden z kolejnych rozdziałów książki poświęcony jest stosunkowi Kuronia do Boga, wiary, Kościoła, inny poświęcony został ostatniemu okresowi życia Kuronia. Bohater książki Tomasza Sylwiusza Cerana przez całe życie uważał się za wychowawcę. Jeden z rozdziałów opowiada o pedagogice Kuronia i jego zdaniu na temat roli wychowania w życiu każdego człowieka.

O ideach pisze się raczej trudno. Trudno o tym się również czyta. Ale nie w przypadku tej książki. Jej autor doskonale poradził sobie z trudnym zadaniem przedstawienia czytelnikowi czyichś myśli i przekonań w sposób jasny, logiczny i klarowny.

Trudny, ale interesujący temat, dobre pióro i ciekawe, często niekonwencjonalne ukazanie wielu problemów badawczych to atuty tej książki. Myślę, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

T.S. Ceran, Świat idei Jacka Kuronia, Warszawa 2010.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”