Rejs wyklętych

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Rejs wyklętych

Post autor: stach » 21 mar 2013, 00:25

Książka "Rejs wyklętych" opowiada autentyczne dzieje prawie tysiąca uchodźców, którzy w maju 1939 r. uciekli z nazistowskich Niemiec. W tym czasie niemiecki statek pasażerski „St. Louis” wyruszył z portu w Hamburgu na Kubę. Na jego pokładzie znajdowało się ponad dziewięciuset pasażerów – Żydów, którym udało się dostać zdobyć pozwolenie na wjazd do tego kraju.
Nie dane im było jednak wylądować na pięknej karaibskiej wyspie. Dokumenty wystawione przez ambitnego i chciwego szefa kubańskich służb emigracyjnych okazały się niezgodne z prawem, a ich legalność podważył równie ambitny i nie mniej chciwy kubański prezydent. Po dotarciu do Hawany liniowcowi odmówiono prawa wpłynięcia do portu. Rozpoczęła się długa walka o wysadzenie pasażerów na ląd. Stawka była ogromna. Kapitan statku zdawał sobie sprawę, że dla jego pasażerów powrót do Niemiec oznaczał osadzenie w obozach koncentracyjnych i pewną śmierć. W ratowanie zagrożonych emigrantów zaangażowało się wiele osób, od członków załogi, przez przedstawicieli Jointu – organizacji zajmującej się pomocą Żydom, na politykach skończywszy.
Negocjacje o prawo do wjazdu pasażerów „St. Louis” na Kubę szły bardzo opornie. Przez chwilę wydawało się, że uda się je zakończyć sukcesem. Nadzieje te okazały się jednak płonne i „St. Louis” musiał ostatecznie opuścić wody terytorialne karaibskiego państewka. Również Stany Zjednoczone odmówiły prawa wstępu zrozpaczonym uchodźcom, zasłaniając się obowiązującymi przepisami. Kapitan niemieckiego liniowca, od początku bardzo zaangażowany w pomoc uchodźcom, musiał skierować swą jednostkę ku Europie. Podczas rejsu powrotnego grupa zdesperowanych pasażerów chciała porwać statek, aby pokazać światu, w jak ciężkim znaleźli się położeniu. Próba ta zakończyła się klęską. Ostatecznie jednak Żydzi nie wrócili do nazistowskich Niemiec. Ich sprawa stała się głośna dzięki zaangażowaniu wielu osób i rozpętaniu „burzy” w prasie. Poruszona ich sytuacją społeczność międzynarodowa zdecydowała się pomóc. Uchodźców przyjęły Wielka Brytania, Francja, Belgia i Holandia.
Omawiana książka należy do coraz bardziej popularnego nurtu historycznych fabularyzowanych monografii dokumentalnych. Autorzy przy pisaniu jej skorzystali z wielu różnorodnych źródeł, z których najważniejsze to ocalałe pamiętniki z podróży i relacje osób uczestniczących w rejsie, którym udało się przetrwać piekło II wojny światowej (nie tylko pasażerów, ale również niemieckich członków załogi liniowca „St. Louis”).
Książka jest znakomicie napisana. Czyta się ją naprawdę jednym tchem i trudno się od niej oderwać choć na chwilę. Podczas lektury przeżywa razem z pasażerami najpierw radość, potem ogromne rozczarowanie, wreszcie rozpacz, bunt i powtórną radość, gdy okazuje się, że kilka państw europejskich przyjmie ich na swoje terytoria. Warto ją przeczytać z wielu powodów. Przede wszystkim chyba jednak po to, aby się przekonać, że w przededniu II wojny światowej byli w Niemczech ludzie, którzy, kierując się różnymi powodami – poczuciem przyzwoitości, przyjaźnią, współczuciem, obowiązkiem – zdecydowali bezinteresownie pomóc grupie prawie tysiąca żydowskich uchodźców.
G. Thomas, M. Morgan-Witts, Rejs wyklętych, Zakrzewo 2010.

aniamikos
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2014, 13:34
Kontakt:

Re: Rejs wyklętych

Post autor: aniamikos » 27 sie 2014, 13:55

Ja miałam przyjemność czytać tą książkę jednak muszę powiedzieć, ze niestety język pisany w tej formie nie przypadł mi do gustu

aurissu
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2015, 21:44

Re: Rejs wyklętych

Post autor: aurissu » 21 sty 2015, 16:51

Jeśli ktoś szuka tej książki, to widziałem ją dostępną online w księgarni Matras. Można połączyć z kuponami zniżkowymi do matrasa - obecnie -25% ze strony http://zrealizujkupon.pl/ i wychodzi fajna cena

Pborys
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2015, 16:04

Re: Rejs wyklętych

Post autor: Pborys » 15 lut 2015, 16:30

Polecam. Bardzo dobra książka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”