Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" nie znieważa narodu polskiego

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" nie znieważa narodu polskiego

Post autor: Warka » 07 lip 2013, 03:20

Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie pokazywanego w TVP niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia zarzucało szefowi telewizji publicznej Juliuszowi Braunowi, że poprzez emisję kontrowersyjnego filmu znieważył naród polski
- Z braku znamion przestępstwa prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia narodu polskiego w związku z emisją w TVP niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" - poinformował w piątek Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodał, że decyzja zapadła pod koniec czerwca.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia, które działa w ramach Towarzystwa Patriotycznego - Fundacji Jana Pietrzaka. Stowarzyszenie zarzuciło prezesowi TVP Juliuszowi Braunowi, że poprzez emisję filmu zezwolił na "publiczne znieważenie Narodu Polskiego". Art. 133 kodeksu karnego przewiduje za to przestępstwo karę do trzech lat więzienia.

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski nie ograniczył się tylko do zawiadomienia prokuratury. W innych swoich wypowiedziach oskarżył Brauna o "naplucie w twarz żołnierzom Armii Krajowej i ich spadkobiercom, czyli praktycznie wszystkim Polakom", a całą TVP o "udział w niemieckiej operacji propagandowo-politycznej mającej na celu przynajmniej rozmycie odpowiedzialności narodu niemieckiego za zbrodnie II wojny światowej".

Śledczy nie podzielili tej argumentacji.

Rzecznik Ślepokura: - Analiza komunikatów biura prasowego TVP na temat serialu wykazała, że telewizja miała świadomość, że film jest kontrowersyjny. Informowała jednak, że celem emisji jest danie polskiemu widzowi możliwości wyrobienia sobie zdania na temat obrazu. Zamiarem nie było znieważenie narodu polskiego, ale wywołanie dyskusji. Tymczasem przestępstwo, o którym mówi art. 133 kodeksu karnego, można popełnić wyłącznie świadomie i z zamiarem bezpośrednim.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" TVP 1 wyemitowała w czerwcu. Serial wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. W Polsce krytykowano produkcję za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów. Mimo krytyki, telewizja zdecydowała się pokazać obraz, aby - jak czytamy w komunikacie TVP - polska opinia publiczna "nie była skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania".

santor
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2016, 21:44

Re: Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" nie znieważa narodu polskiego

Post autor: santor » 31 mar 2016, 23:10

Jakoś mnie to nie dziwi, wszak za rządów PO miało to miejsce.
______________________________
Tanie mycie okien Warszawa i okolica.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”