"14 godzin. Pierwsi w walce". Powstaje film o obronie Poczty Gdańskiej

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

"14 godzin. Pierwsi w walce". Powstaje film o obronie Poczty Gdańskiej

Post autor: Adambik » 08 lip 2013, 03:24

Kręcony jest nad Motławą i w Berlinie. Sceny batalistyczne gra w nim Samodzielna Grupa Odtworzeniowa "Pomorze".
Reżyserem jest Wiesław Kwapisz. W filmie mają być pokazane losy pocztowców, a oparty jest na relacjach ich córek i synów, świadków zaciekłych walk 1 września 1939 r. Ich wspomnienia mają rozciągać się od kwietnia do października tego roku. Kręcony

Najważniejsze role w tej produkcji grają Arkadiusz Binnebesel, wieloletni dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku (syn Bernarda, starszego asystenta), Zygmunt Wiśniewski – syn Leonarda, starszego ekspedienta i Henryka Flisykowska, córka Alfonsa, podreferendarza. Z kolei w sekwencjach fabularyzowanych grają m.in. Cezary Szostak, Maciej Makowski, Krzysztof Gajo i Marcin Gębka.

- Obrony Poczty Gdańskiej to symboliczny moment w historii II wojny światowej. A jednak ten temat jest mało wyeksploatowany, chociażby przez kino - mówi Maciej Makowski, wiceszef Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze". - Wypełniamy praktycznie sami całą część fabularną tej produkcji, pojawia się na planie około 40 stałych działaczy naszego stowarzyszenia. Gramy role zarówno pocztowców jak i żołnierzy Wehrmachtu oraz ludności cywilnej - zaznacza.

Wiesław Kwapisz to wielki miłośnik Pomorza. Jest autorem fabularyzowanych dokumentów pt. "KL Stutthof - fabryka śmierci", "Tajemnica Lasu Szpęgawskiego" i "KL Stutthof – przestroga historii", nagrodzonego w maju na 28. Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2013.

Kinową premierę w Gdańsku zaplanowano na 5 października, w rocznicę rozstrzelania pocztowców polskich na gdańskiej Zaspie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”