Ojciec królowej

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Ojciec królowej

Post autor: Artur Rogóż » 05 cze 2010, 04:37

Ojciec królowej - polska komedia przygodowa z 1979 roku w reżyserii Wojciecha Solorza. Film jest adaptacją sztuki Jerzego Stefana Stawińskiego.
Akcja toczy się w II połowie XVII wieku, a rozpoczyna się we Francji. Główny bohater kawaler de Charentes otrzymuje od znajdującej się na łożu śmierci babki (z pochodzenia Polki) polecenie zawiezienia do Polski ważnego listu. Minister króla Ludwika XIV godzi się na wyjazd kawalera pod warunkiem, że podejmie się on misji sprowadzenia z Polski ojca królowej Marii Kazimiery, markiza d'Arquien, który kala dobre imię Francji, przez swoje zamiłowania do alkoholu i hazardu. De Charentes przyjmuje propozycje i wyrusza do Polski nie wiedząc, że przydzielony mu służący Błażej otrzymał rozkaz zgładzenia w powrotnej drodze nieszczęsnego markiza...
* Do przeniesienia na ekran sztuki Stawińskiego przymierzał się Andrzej Munk. który napisał nawet scenopis, jednak filmu jednak nie zdążył zrealizować.
* Reżyser Wojciech Solarz nie skorzystał z gotowego już scenopisu. Twierdził bowiem, że wersja Munka miała zbyt wiele odniesień do współczesnej sytuacji naszego kraju, które po 20 latach straciły swą aktualność.
* Zdjęcia do filmu kręcono w pałacu w Wilanowie, na zamku w Pszczynie, zaś pochód wojsk Sobieskiego na Wiedeń nakręcono w okolicach Krakowa i Tarnowa


Gatunek komedia przygodowa
Kraj produkcji Polska Polska
Język polski
Główne role Jan Englert
Ignacy Machowski
Anna Seniuk
Mariusz Dmochowski
Dorota Pomykała
Rok produkcji 1979
Data premiery 7 kwietnia 1980
Czas trwania 106 min.
Produkcja
Reżyseria Wojciech Solarz
Scenariusz Jerzy Stefan Stawiński
Muzyka Maciej Małecki
Zdjęcia Stefan Matyjaszkiewicz
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Barbara Ptak
Montaż Jerzy Pękalski
Produkcja Zespół Filmowy Kadr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”