Perła w koronie – polski film fabularny z 1971 roku w reżyse

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Perła w koronie – polski film fabularny z 1971 roku w reżyse

Post autor: Artur Rogóż »

Perła w koronie – polski film fabularny z 1971 roku w reżyserii Kazimierza Kutza - opowiada dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z połowy lat trzydziestych minionego stulecia. Jest kontynuacją filmu "Sól ziemi czarnej". – polski film fabularny z 1971 roku w reżyserii Kazimierza Kutza - opowiada dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z połowy lat trzydziestych minionego stulecia. Jest kontynuacją filmu "Sól ziemi czarnej".
Akcja filmu toczy się w sierpniu 1934 roku na polskim Śląsku. Filmu opowiada o strajku w fikcyjnej kopalni "Zygmunt". Młody górnik Jaś pracuje w kopalni, ma żonę i dwóch małych synów. Jaś wraca z szychty do domu. Czeka na niego kochająca żona Wichta i dwaj kilkuletni synkowie. Następnego dnia Jaś dowiaduje się, że kopalnia ma zostać zlikwidowana przez zalanie wodą. Dyrekcja zamierza zamknąć nierentowną kopalnię. Wybucha strajk. Rodziny pomagają strajkującym, choć kopalnię otacza kordon policji. Petycje do rządu pozostają bez odpowiedzi. Dyrekcja nie ustępuje. Górnicy ogłaszają strajk głodowy. Policja brutalnie rozpędza demonstrację. Zdeterminowani górnicy posyłają ostatnie żądanie: zalejcie kopalnię wraz z nami, my nie wyjedziemy. W końcu Dyrekcja podpisuje ugodę. Wynędzniali górnicy wyjeżdżają na powierzchnię. Wracają do swoich rodzin. Jest wśród nich i Jaś.
Film ukazuje bezrobotnych przepędzanych przez policję z biedaszybów. Krajobraz Śląska z hałdami, familokami; Z melancholią hałd, biedaszybów, podupadłych familoków i smrodem kominów fabrycznych. Górnikom przyświetla lampa gazowa pod ziemią nazywana karbidówką.

Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Język polski
Główne role Łucja Kowolik, Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Franciszek Pieczka
Data premiery 27 stycznia 1972
Czas trwania 111 min.
Produkcja
Reżyseria Kazimierz Kutz
Scenariusz Kazimierz Kutz
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Stanisław Loth
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Barbara Ptak
Montaż Irena Choryńska
Produkcja Zespół Filmowy Wektor
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”