Popiół i diament

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Popiół i diament

Post autor: Artur Rogóż »

Popiół i diament – polski film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1958, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem.
Akcja filmu rozpoczyna się 8 maja 1945, w ostatnim dniu wojny. Główny bohater, Maciek Chełmicki (Zbigniew Cybulski) jest członkiem AK, wyznaczonym do wykonania wyroku śmierci na funkcjonariuszu PPR, Szczuce (Wacław Zastrzeżyński).

Do historii przeszła pewna scena ze środkowej fazy filmu, wymyślona przez Janusza Morgensterna, drugiego reżysera[1]. W tej scenie Chełmicki pyta siedzącego przy barze Andrzeja: "Pamiętasz spirytus u Rudego?", po czym przesuwa po blacie stołu kieliszki ze spirytusem. Podpalając je, jego kolega Andrzej wymienia imiona tych, którzy zginęli: "Haneczka, Wilga, Kosobudzki, Rudy, Kajtek", kończąc słowami: "My żyjemy!"
Scenariusz, napisany przez Wajdę i Andrzejewskiego, na tyle odbiega od powieściowego pierwowzoru, że należy go uznać za odrębne dzieło, oparte na motywach książki. Akcja koncentruje się wokół postaci Maćka, wysuwa ją na pierwszy plan. Motywy postępowania głównego bohatera, jego czyny i los zyskują wymiar symboliczny. Chełmicki staje się reprezentantem pokolenia tragicznego, któremu film Wajdy w głównej mierze jest poświęcony. Potwierdza to reżyser: Losy chłopców z "Kanału", Tadeusza z "Krajobrazu po bitwie", Marcina z "Pierścionka z orłem w koronie", a także Maćka Chełmickiego z "Popiołu i diamentu" mogły być moim udziałem. Po prostu miałem więcej szczęścia. Przypadek sprawił, że nie znalazłem się w ich sytuacji, więc moim obowiązkiem było na miarę mojego talentu, moich zdolności i moich możliwości opowiedzieć o ich losach (Andrzej Wajda, Kwartalnik Filmowy, 1996/1997).

Tytuł oryginalny Popiół i diament
Kraj produkcji Polska
Język polski
Główne role Zbigniew Cybulski
Ewa Krzyżewska
Wacław Zastrzeżynski
Bogumił Kobiela
Data premiery 10 marca 1958
Czas trwania 110 min.
Produkcja
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenariusz Andrzej Wajda
Jerzy Andrzejewski
Muzyka Filip Nowak
Jan Krenz
Zdjęcia Jerzy Wójcik
Scenografia Roman Mann
Kostiumy Katarzyna Chodorowicz
Montaż Halina Nawrocka
Produkcja Studio Filmowe Kadr
Dystrybucja Zespół Filmowy Kadr
Atelier Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Od lat 15
virt104495
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:20

Re: Popiół i diament

Post autor: virt104495 »

Ten film powinien oglądnąć każdy , naprawdę godny polecenia ;)





Najlepsze - http://aj-studio.pl/tarasy-kompozytowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”