Śmierć jak kromka chleba

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Śmierć jak kromka chleba

Post autor: Artur Rogóż » 13 cze 2010, 03:45

Śmierć jak kromka chleba - polski film fabularny (dramat historyczny) z 1994 roku w reżyserii Kazimierza Kutza.
Film upamiętnia pacyfikację kopalni Wujek po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981.

Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni Wujek Jana Ludwiczaka. Wiadomość szybko dotarła do kopalni. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. Tej samej nocy trzej górnicy (Janusz Gajos, Jerzy Trela) przychodzą do proboszcza (Jerzy Radziwiłowicz), aby odprawił mszę na terenie kopalni. Następnego dnia 13 grudnia proboszcz szykuje się na mszę do kopalni, w tym samym czasie słucha komunikatu o wprowadzeniu stanu wojennego.

14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Pojawiły się kolejne postulaty: odwołać stan wojenny, uwolnić wszystkich internowanych, przestrzegać porozumień jastrzębskich. Żaden z nich nie spełnił się. 15 grudnia do górników dotarła wiadomość o strzałach w kopalni Manifest Lipcowy (dziś Zofiówka) w Jastrzębiu-Zdroju. Sprowadzony późnym wieczorem do kopalni ks. proboszcz odmówił z górnikami cząstkę różańca. Nie odprawił mszy, bo atmosfera była już tak napięta. Modlitwę przerwał alarm. Okazał się fałszywy. 16 grudnia na teren kopalni wjechało wojsko polskie i ZOMO. Rozpoczęła się walka. Wojsko i milicja użyły broni. Zginęło 9 górników.

W wydarzeniach autentycznych zginęli górnicy Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając.
Gatunek dramat historyczny
Kraj produkcji Polska
Język polski
Główne role Janusz Gajos
Jerzy Trela
Jerzy Radziwiłowicz
Mariusz Benoit
Data premiery 7 maja 1994
Czas trwania 116 min.
Produkcja
Reżyseria Kazimierz Kutz
Scenariusz Kazimierz Kutz
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Wiesław Zdort
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Renata Kochańska
Montaż Zygmunt Duś
Produkcja Społeczny Komitet Realizacji Filmu Fabularnego o Tragedii w Kopalni "Wujek", Studio Filmowe Tor, Telewizja Polska

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”