Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: Artur Rogóż »

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką wzięli udział w uroczystej premierze najnowszego filmu Agnieszki Holland, "W ciemności", zorganizowanej we wtorek w Warszawie.

Na widowni zasiedli też m.in. reżyserka filmu Agnieszka Holland, minister kultury Bogdan Zdrojewski, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i reżyser Andrzej Wajda.

"Agnieszce Holland należą się wielkie brawa i wyrazy uznania" - powiedział po projekcji Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił minister, zespół artystów, który pracował nad filmem "W ciemności" zasłużył na Oscara. "To przejmujący obraz, który przenosi nas w obszar czasu strasznego. Aż trudno uwierzyć, że scenariusz jest oparty na faktach. Postaci w filmie zagrane są, według mojej oceny, fenomenalnie - niezwykle wiarygodnie, w sposób przejmujący" - uznał Zdrojewski.

"To film, który porusza, jest bardzo piękny i przerażający. Nie ogląda się go dla czczej przyjemności, ale dla głębszego wzruszenia. To opowieść o ludziach w sytuacji ekstremalnej. Teraz, kilkadziesiąt lat później, nie wyobrażamy sobie, jak sami postępowalibyśmy w tak skrajnych sytuacjach, tymczasem one zawsze mogą się przydarzyć" - powiedział Krzysztof Zanussi.
"Wzruszający, wstrząsający, świetny" - tak film "W ciemności" określił z kolei kardynał Kazimierz Nycz.

Andrzej Wajda powiedział dziennikarzom po pokazie, że "to bardzo poruszający film, aktorzy pięknie grają, a Robert Więckiewicz jest ponad wszelkie pochwały". "Cieszę się, że polskie kino wraca do takich tematów, bo to jest cały czas nasz obowiązek" - podkreślił Wajda. "To ważny film dla naszej kinematografii i także dla mnie" - mówił o obrazie Agnieszki Holland. Jak ocenił, Holland prześcignęła jego samego w doskonałości pokazania kanałów w filmie.

"Jestem pod wrażeniem" - powiedział po premierze "W ciemności" reżyser Krzysztof Zanussi. "To film, który porusza, jest bardzo piękny i przerażający. Nie ogląda się go dla czczej przyjemności, ale dla głębszego wzruszenia. To opowieść o ludziach w sytuacji ekstremalnej. Teraz, kilkadziesiąt lat później, nie wyobrażamy sobie, jak sami postępowalibyśmy w tak skrajnych sytuacjach, tymczasem one zawsze mogą się przydarzyć" - powiedział reżyser. Zanussi chwalił filmową kreację Więckiewicza. "To świetny aktor i wspaniale zagrał tę rolę" - uważa Zanussi.

Janusz Zaorski nazwał obraz Holland "filmem klasy światowej". "Jako reżyser szukałem czegoś, co można by w nim polepszyć, poprawić. I nie wydaje mi się, by coś takiego dało się znaleźć" - ocenił Zaorski. Jak powiedział dziennikarzom, wielkie wrażenie zrobiła na nim m.in. "klaustrofobiczna atmosfera, która na początku filmu jest leciutko zaznaczona, a później konsekwentnie narasta". "Ważne, by jak najwięcej ludzi zobaczyło ten film w Polsce i na świecie" - podkreślił Zaorski.

Według scenografa Allana Starskiego, "W ciemności" to "film świetny". "Jestem pod takim wrażeniem, że trudno mi spokojnie o tym mówić. Chciałbym, żeby ten film miał dużą publiczność, ponieważ to bardzo ważny obraz" - powiedział Starski.

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.

Oprócz Więckiewicza, w obsadzie są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Scenariusz filmu "W ciemności", napisany przez Davida F. Shamoona, był inspirowany książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu", która w 1990 r. ukazała się w USA. Dla książki tej inspirację stanowił z kolei pamiętnik Ignacego Chigera, ojca Krysi Chiger, jednej z bohaterek filmu. Ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger jako kilkulatka przez 14 miesięcy ukrywała się razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha. Historię tę Chiger opisała po latach w swojej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

Film "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Na ekrany kin w całej Polsce obraz trafi w czwartek 5 stycznia. (PAP)

jp/ dog/ aszw/ hes/ jra/ sto/
krolewicz
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2015, 12:35

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: krolewicz »

Na mnie film zrobił niesamowite wrażenie - świetne zdjęcia... polecam :)
EmilBW
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:50

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: EmilBW »

Jeden z lepszych filmów jaki widziałem. Genialna gra aktorka, genialny pomysł na ten film. Żałuje, że nie dostał Oskara.
olamala
Posty: 3
Rejestracja: 26 sie 2015, 15:05

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: olamala »

Bardzo dobry film!
Polecam!





______________________________
Najlepszy na problemy prawne Click! Sprawdz!
Budowa? Szpachlowanie Poznań Skorzystaj!
virt104495
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:20

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: virt104495 »

Ktoś orientuję się czy film dostępny jest na internecie ? można go ściągnąć ? ;)







Polecam - http://wiraz.mielec.pl
PannaHelka
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2016, 23:54
Kontakt:

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: PannaHelka »

Fim bardzo dobry. Polecam każdemu, bo przepięknie pokazuje historie.




_______
żaluzje
karad
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2016, 21:59

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: karad »

Ja filmów Pani Holland od pewnego czasu z zasady nie oglądam z uwagi na światopogląd tej Pani ze szczególnym wskazaniem na konotacje polityczne. To samo z resztą dotyczy Wajdy.
__________________________________________
www.alladyn24.net/index.php/tapicerkasamochodowa
santor
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2016, 21:44

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: santor »

Dobry, jak z resztą większość filmów tej reżyserki. Klimaty podobne do "Pianisty" czy "Listy Schindlera".
voyager
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2016, 11:41

Re: Premiera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland

Post autor: voyager »

Bardzo dobry film. Film podobny jak już wspomniano do "Pianisty" ale i tak jest super.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”