Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Post autor: Artur Rogóż »

Załóżmy, że ukrywający się w jaskini w Ojcowie (rok 1299, a więc całkowity upadek tego księcia) Łokietek zostaje odnaleziony przez żołnierzy czeskich. Co dalej działoby się z Polską za rządów Wacława II? Czekam na odpowiedzi.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Post autor: ziomeka »

Myślę, że Czesi doprowadzili by nasz kraj do ruiny. Jego los mało by ich obchodził, a ściągali by zapewne wysokie podatki. Nic dobrego z tego wyjść nie mogło. Choć uważam, że w przyszłości jakiś nowy "Łokietek" porwał by kraj do walki i wyzwolił go od panowania czeskiego.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Post autor: stach »

Ja mam trochę lepszą wizję. Uważam, że Wacław II nadal kontynuowałby jednoczenie Polski. Doszłoby do podboju Mazowsza. Na tym by się skończyło. Czesi unowocześniliby polską administrację (starości itp.). No i chyba doszłoby do sojuszu z krzyżakami (Czesi byli zawsze przyjaźni dla zakonu). No i wybuchałyby kolejne powstania, ale w końcu i tak doszłoby do asymilacji Polaków z Czechami.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Post autor: Otton III »

stach pisze:doszłoby do asymilacji Polaków z Czechami.
Czy masz na myśli jakąś polsko-czeską unię realną? Fuzję Polski i Czech w jedno państwo?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Łokietek znaleziony przez Czechów w jaskini w Ojcowie...

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:
stach pisze:doszłoby do asymilacji Polaków z Czechami.
Czy masz na myśli jakąś polsko-czeską unię realną? Fuzję Polski i Czech w jedno państwo?
Osobiście myślę podobne jak Stach, że istniałoby prawdopodobieństwo asymilacji równorzędnej, czyli wymieszania obu kultur i utworzenie jednej. W minimalistycznym planie byłaby to unia realna, która również doprowadziłaby do asymilacji, ale pytanie czy byłaby to polonizacja czy czechizacja ( ;-) ??) czy jakaś inna forma asymilacji czyli utworzenia jakiejś hybrydy narodowej. Popatrzmy na przykład unii polsko-litewskiej, która była o wiele później, kiedy to narody były bardziej wykształcone. Litwini do dzisiaj nie mogą nam wybaczyć naturalnej polonizacji Litwy - szlachty litewskiej. W omawianym przez nas przypadku alternatywnym istniało o wiele więcej czasu na asymilację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alternatywna historia Polski”