Deklaracja kairska

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Deklaracja kairska

Post autor: Artur Rogóż » 24 lis 2010, 04:56

Deklaracja kairska z 26 listopada 1943
Przekład: Łukasz Lipiński (z języka angielskiego).Prezydent Roosevelt, Generalissimus Czang Kaj-szek i Premier Churchill, wraz ze swymi doradcami wojskowymi i dyplomatycznymi, zakończyli konferencję w Afryce Północnej.

Wydany został następujący komunikat:

"Wszystkie delegacje wojskowe zgodziły się co do przyszłych operacji wojskowych przeciwko Japonii. Trzech Wielkich Sojuszników wyraziło swoje zdecydowanie dla wywarcia zaciekłego naporu przeciw swym brutalnym wrogom na morzu, lądzie i powietrzu. Napór ten już wzrasta.

Trzech Wielkich Sojuszników toczy tę wojnę aby okiełznać i ukarać japońską agresję. Nie pożądają dla siebie zysków i nie myślą o zdobyczach terytorialnych. Ich celem jest odebranie Japonii wszystkich wysp na Pacyfiku, które zostały przez nią zajęte lub okupowane od początku Wojny Światowej w 1914, i przywrócenie Republice Chińskiej wszystkich terytoriów które Japonia zagarnęła Chinom, takich jak Mandżuria, Formoza i Peskadory. Japonia zostanie także usunięta ze wszystkich innych terytoriów które zagarnęła przemocą i chciwością. Wspomniane wyżej trzy wielkie mocarstwa, pamiętające o zniewoleniu ludności Korei, zdecydowały że w odpowiednim czasie Korea stanie się wolna i niezależna.

Mając na względzie te cele, trzech Sojuszników, w porozumieniu z tymi z Narodów Zjednoczonych, które są w stanie wojny z Japonią, będą nie ustawać w poważnych i długotrwałych operacjach niezbędnych dla osiągnięcia bezwarunkowej kapitulacji Japonii."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Teksty źródłowe”