Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945

Post autor: Artur Rogóż » 24 lis 2010, 04:59

Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945
Przekład: Łukasz Lipiński (z języka angielskiego).Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, pierwsza strona.

Tylko tekst w języku angielskim jest autorytatywny


AKT KAPITULACJI


1. My niżej podpisani, działając z upoważnienia Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych, niniejszym bezwarunkowo poddajemy przed Najwyższym Dowództwem Alianckich Sił Ekspedycyjnych i jednocześnie przed Najwyższym Dowództwem Armii Sowieckiej wszystkie siły na lądzie, morzu i powietrzu, które pozostają w dniu dzisiejszym pod niemiecką kontrolą.
2. Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda rozkazy niemieckim władzom wojskowym, wodnym, powietrznym i wszystkim siłom pod niemiecką kontrolą zaprzestania aktywnych działań o godzinie 2301 czasu środkowoeuropejskiego 8 maja i pozostania na pozycjach zajmowanych w tym czasie. Żaden statek, jednostka pływająca ani też statek powietrzny nie zostanie zatopiony, ani też nie zostaną dokonane żadne uszkodzenia w ich kadłubach, maszynach lub wyposażeniu.
3. Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda odpowiednim dowódcom, i zapewni przekazywanie wszelkich innych rozkazów wydanych przez Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i przez Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej.
4. Niniejszy akt kapitulacji nie będzie obowiązywał, i zostanie zastąpiony przez, ogólny dokument kapitulacji nałożony przez, lub w imieniu Narodów Zjednoczonych w stosunku do Niemiec i niemieckich sił zbrojnych jako całości.
Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, druga strona.
5. W przypadku, jeżeli Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych lub też jakiekolwiek siły pod jego kontrolą będą działać w sprzeczności z niniejszym Aktem Kapitulacji, Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej podejmą działania karne bądź takie, jakie uznają za stosowne.


Podpisano w Reims o 0241Francja w 7 dniu maja 1945

W imieniu Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych.
Jodl
W OBECNOŚCI
W imieniu Najwyższego Dowództwa
Alianckich Sił Ekspedycyjnych.

W imieniu Najwyższego Dowództwa
Armii Sowieckiej.
W. B. Smith

Sousloparov


F. Sevez
Major Generał, Armia Francuska
(Świadek)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Teksty źródłowe”