Proklamacja KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji

Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Proklamacja KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji

Post autor: Artur Rogóż »

Proklamacja KC KPCz
Przekład: Ludek.
21 sierpnia 1968

Wszystkiemu ludowi Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej!

Wczoraj, w dniu 20 sierpnia 1968 o około 23 godziny wieczorem, przekroczyły wojska Związku Radzieckiego, Polskiej Republiki Ludowej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Węgierskiej Republiki Ludowej oraz Bułgarskiej Republiki Ludowej państwowe granice Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Stało się tak bez wiedzy prezydenta republiki, prezesa Zgromadzenia Narodowego[1], premiera rządu oraz pierwzego sekretarza KC KPCz i tych organów.

W tych właśnie godzinach miało miejsce posiedzenie prezydium KC KPCz, przygotowując XIV zjazd partii[2]. Prezydium KC KPCz apeluje na wszystkich obywateli naszej republiki, żeby zachowali spokój i nie stawiali oporu postępującym wojskom. Z tego powodu też nasza armia, Bezpečnost[3] i Lidové milice[4] nie otrzymały rozkazu do obrony kraju.

Prezydium KC KPCz uważa akt ten za przeczący nie tylko wszelkim zasadom stosunków między państwami socjalistycznymi, ale też za zaprzeczenie podstawowych norm prawa międzynarodowego.

Wszyscy czolowi funkcjonariusze państwa, KPCz i Frontu Narodowego[5] zostają w swoich funkcjach, do których byli jako zastępcy ludu i członków swoich organizacji wybrani zgodnie z prawem i innych norm ważnych w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej.

Konstytucyjni działacze natychmiast zwołują posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, rządu republiki, prezydium Komitetu Centralnego KPCz zwołuje plenum KC KPCz z celem omówienia powstałej sytuacji.
Przypisy

1. ↑ Przypis własny Wikiźródeł Národní shromáždění - do 1968 r. parlament czechosłowacki, od 1969 r. zastąpiony Zgromadzeniem Federalnym (Federální shromáždění).
2. ↑ Przypis własny Wikiźródeł Nadzwyczajny przyspieszony XIV zjazd partii odbył się zaraz 22 sierpnia w Pradze-Vysočanach, przyjechało 1219 delegatów z 1543 prawidłowo wybranych, później ogłoszony za nieważny. Kolejny XIV zjazd partii odbył się już w czasach tzw. normalizacji w 1971 r.
3. ↑ Przypis własny Wikiźródeł Veřejná bezpečnost, odpowiednik polskiej Milicji Obywatelskiej
4. ↑ Przypis własny Wikiźródeł Milicja Ludowa - organizacja zbrojna KPCz, pierwotnie bojówki w fabrykach, uczestniczyła już w przewrotu w 1948, dodatkowo ustalono, że nie było żadnego przepisu prawnego legalizującego istnienie tego zbrojnego ramienia podczas trwania komunizmu w Czechosłowacji
5. ↑ Przypis własny Wikiźródeł Národní fronta - to stowarzyszenie zrzeszające wszystkie partie polityczne pozwolone po II wojnie światowej, później też inne organizacje, które mogły działać w CSRS. Rolę wiodącą odgrywała Komunistyczna Partia Czechosłowacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Teksty źródłowe”