Strona 1 z 1

Dębski: II wojna światowa zakończyła się dla Polski w 1989 roku

: 03 wrz 2014, 03:53
autor: historia Polski
Jutro mija 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mimo upływu lat, historycy wciąż na nowo odczytują jej znaczenie dla dalszych dziejów Europy. Próbują też określić, jakie nauki z tego największego światowego konfliktu zbrojnego możemy wynieść obecnie.

Politolog i historyk, doktor Sławomir Dębski w rozmowie z IAR przypomina, że choć Polska była wśród zwycięzców, to dla naszego kraju wojna tak na prawdę skończyła się dopiero w 1989 roku. Wprawdzie nasz kraj uzyskał lepsze granice, ale utracił suwerenność, którą odzyskał dopiero ponad 50 lat później.


Zdaniem doktora Sławomira Dębskiego, niezwykle ważnym wydarzeniem było wypowiedzenie wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję 3 września 1939 roku. Zapobiegło to dążeniom Hitlera, by konflikt z Polską był wyizolowany i miał charakter wojny krótkiej, szybkiej i lokalnej.

Warto to docenić, bo w Paryżu i w Londynie rządzili wówczas politycy, którzy pamiętali hekatombę I wojny światowej, a mimo to zdecydowali się zbrojnie powstrzymać Hitlera. Doktor Sławomir Dębski dodaje, że sprawa ta jest aktualna także dziś, gdy patrzy się na wydarzenia na Ukrainie.

"Wówczas, Anglicy i Francuzi zrozumieli, że nie da się na drodze dyplomatycznej doprowadzić do kompromisu z mocarstwem, które dąży do wywrócenia europejskiego porządku. Podobne wnioski można wyciągnąć z obecnej sytuacji na wschodzie" - podkreśla historyk.


Według szacunków, w czasie II wojny światowej zginęło ponad 70 milionów ludzi.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Dydliński/dj

Re: Dębski: II wojna światowa zakończyła się dla Polski w 1989 roku

: 10 wrz 2014, 13:46
autor: HusarzRzPON
My jeszcze nie skonczylismy wojny, jestesmy w tej wojnie do dzis. Dlaczego bo okragly stol powstal do tego zeby utrzymac komunizm przy wladzy. Lech Walesa o ktorym ostatnio byl wyslawiany w filmie pt. ,,Lech Walesa, Czlowiek Nadziei'' byl agentem ktory mial objac kierownictwo w Solidarnosci i doprowadzic do porozumienia z wladzami komunistycznymi.

Re: Dębski: II wojna światowa zakończyła się dla Polski w 1989 roku

: 25 wrz 2015, 08:59
autor: wnu_tom
Proponuję zdefiniować termin "wojna" :)