Odkrycie szczątków hetmana Chodkiewicza

Artykuły historyczne napisane przez użytkowników historiapolski.eu oraz z zaprzyjaźnionych stron.
Niniejszy katalog zawiera artykuły naukowe i popularnonaukowe publikowane w naszym serwisie. Trafiają do niego na bieżąco wszystkie nowe artykuły, zawiera również sukcesywnie uzupełnianą bazę starszych tekstów. POLECAMY!
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Odkrycie szczątków hetmana Chodkiewicza

Post autor: Adambik »

Odkrycie domniemanych szczątków hetmana Jana Karola Chodkiewicza w opactwie benedyktynek w Jarosławiu (podkarpackie) w 1921 roku.

W 1921 roku podczas prac remontowych w jarosławskim kościele benedyktynek pod rusztowaniem zapadła się podłoga. Oczom zdumionych robotników ukazał się grobowiec z dwiema potęznymi trumnami. Było jasne, że są to podwójne trumny, służące do transportu zwłok na znaczne odległości. Wewnątrz każdej z nich znajdowały się mniejsze trumny ze szlachetnego drzewa obite czarnym aksamitem co wskazywało na wysoką pozycję społeczną pochowanych w nich osób


Po otwarciu rzeczonych trumien znaleziono zszarzałe kości mężczyzny w jednej i kobiety w drugiej trumnie. Czaszka mężczyzny była była silnie sklepiona zachowały się też na szczątkach górnej wargi wąsy do góry czesane. Zwłoki ubrane były w zbutwiały kontusz koloru ceglastego (wcześniej zapewne czerwonego). Przy mężczyźnie, znaleziono też diamentowe guzy oraz złotą sprzączkę od ostróg, obręcz do podwijania rękawa (używaną podczas dowodzenia przez wojskowych) oraz podobno buławę. Później jeden z majstrów budowlanych obecnych przy otwarciu znaleziska przyznał, że jeden z guzów sprzedał na giełdzie w Jarosławiu w 1925 r. Co się stało z pozostałymi elementami wyposażenia grobu nie wiadomo. Kobieta posiadała drobną czaszkę i zachowane blond włosy. Oględziny szczątków pozwalały przypuszczać, że mogą tu być pochowani zwycięzca spod Kircholma hetman Jan Karol Chodkiewicz oraz jego żona Anna Alojza.



Pobrali się oni w Jarosławiu u Jezuitów w listopadzie 1620 r. Hetman pojął za żonę młodszą od siebie o blisko czterdzieści lat Annę Alojzę Ostrogską. Po zamknięciu w nowych trumnach szczątki spoczęły w krypcie kaplicy św. Piotra. W 1936 r. dokonano ponownej ekshumacji i oględzin przez niejakiego doktora medycyny Józefa Sławika, który stwierdził, ze budowa czaszek pozwala przyjąć, że wykazują one podobieństwo do podobizn i opisów wyglądu hetmana Chodkiewicza i Anny Alojzy. Charakterystycznie czesany do góry wąs posiadał właśnie hetman w odróznieniu od innych moznych panów, którzy nosili wąs czesany do dołu, na podobiznach Jana Karola Chodkiewicza widzimy także silnie sklepioną czaszkę. Księżna Anna Alojza Ostrogska w rzeczywistości była blondynką o drobnej budowie czaszki. Po tych oględzinach trumny zamknięto i umieszczono na powrót w podziemiach kaplicy. Potem przyszła wojna, poważne zniszczenia opactwa a sprawą nikt już się nie interesował. Co stało się z tymi szczątkami, czy zaginęły, czy zostały przemieszczone w inne miejsce a może zbeszczeszczone w czasie wojny – tego nie wiemy.



Jan Karol Chodkiewicz zmarł 24 września 1621 roku. Jego ciało spoczęło w kościele farnym w Ostrogu skąd jego żona Anna przewiozła go – w obawie przed profanacją ze strony Kozaków do Racaty w Wielkopolsce. Stamtąd zostały przewiezione do kościoła Jezuitów w Krakowie. Gdy Anna zmarła w 1654 roku jej ciało spoczęło u jarosławskich jezuitów, choć miała zostać pochowana u benedyktynek. Na początku XVIII wieku przwieźli jezuici jej ciało do krakowskiego kościoła, a w 1722 roku do Ostroga wraz z ciałem jej męża.
Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że w zachowanym rękopisie biskupa Sierakowskiego z roku 1757 stwierdza on, że w opactwie w Jarosławiu znajduje się grób hetmana przykryty kamienną płytą położony przed ołtarzem św. Krzyża. Może więc benedyktynki sprowadziły ciała małżonków do Jarosławia, a nawet użyły podstępu by je po prostu wykraść... W XVIII w. głośno było o jakichś waśniach pomiędzy jezuitami z Ostroga a jarosławskimi benedyktynkami...



L i t e r a t u r a:
M. Demkowicz-Dobrzański, Legenda czy prawda o grobie hetmana Chodkiewicza w Jarosławiu w świetle badań historycznych, Jarosław 1939; M. Domaradzki, Czy hetman J.K. Chodkiewicz spoczął w Jarosławiu, "Głos Jarosławia" 1/1995; J. Makara, Dzieje parafii jarosławskiej, Jarosław 1936

ARKADIUSZ BEDNARCZYK
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły historyczne”