Bydgoszcz i region w XVI wieku

Wiedza o lokalnych wydarzeniach, bohaterach, całej przeszłości regionu i jego miejscu w wydarzeniach o szerszym zasięgu terytorialnym. Powstanie miasta, historia miast, lokacje i akty lokacyjne. Wiedza o społeczności lokalnej, złożoności struktury społecznej i kulturowej różnorodności.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Bydgoszcz i region w XVI wieku

Post autor: Warka » 08 lut 2011, 04:33

BYDGOSZCZ I REGION W XVI WIEKU

XVI wiek dla Bydgoszczy i regionu był jednym ze złotych wieków szczególnie jeśli uwzględnimy tu Bydgoskie życie kulturalne i szkolnictwo.
W drugiej połowie XVI wieku przeważała średnia własność szlachecka, obok niej wyróżniała się własność królewska oraz kościelna.
Bydgoszcz w XVI wieku należała do większych miast Rzeczypospolitej. W XVI wieku Bydgoszcz stanowiła znaczny ośrodek handlowy. Położenie miasta nad Brdą, dawało możliwość rozwoju handlu z innymi miastami np. Gdańsk. Znaczną rolę w handlu odegrał Włocławek, który obsługiwał i dostarczał artykuły rzemieślnicze południowej części Kujaw.
Najważniejszymi formami handlowymi były wtedy targi i jarmarki. Rozwój miast i całego regionu odbywał się jeszcze długo, jednak zaznaczyły się wyraźne symptomy upadku na skutek egoistycznej polityki szlachty.

HANDEL I GOSPODARKA XVI WIECZNEJ BYDGOSZCZY

Dogodne usytuowanie Bydgoszczy nad Brdą, w pobliżu jej ujścia do Wisły stanowiły dogodne warunki transportowe i jeden z czynników rozwoju handlu w mieście.
Z gospodarką i rozwojem handlu było związanie istnienie wielu instytucji, zakładów i urządzeń. Jedną z większych takich działalności była Mennica. Za czasów Zygmunta III wazy, Mennica Bydgoska cieszyła się największą świetnością.
W dziejach Mennicy możemy wyróżnić 3 okresy. Pierwszy- to mennica miejska, drugi- mennica jako przedsiębiorstwo prywatne, trzeci zaś – to mennica państwowa.
Złoża wysokiej jakości glinki położone w okolicach Bydgoszczy były podstawą produkcji ceramiki. Bydgoszcz była jednym z największych rynków zbożowych w Rzeczypospolitej. W 1530 roku zlokalizowano w Bydgoszczy królewskie składy soli zaopatrujące w sól szlachtę wielkopolska i kujawską.
Jedna z poważnych pozycji eksportu bydgoskiego stanowiło piwo, a od pewnego czasu również gorzałka. Mniejszą role odgrywał handel lądowy. Lokalnej wymiany handlowej dokonywano wtedy przede wszystkim na targach i jarmarkach. Nie odgrywały jednak one dużej roli gospodarczej. Najpoważniejsze miejsce w grupie towarów spławianych do Gdańska z Bydgoszczy zajmowało zboże.
Zdecydowanie mniejszą rolę w spławie zbożowym odgrywał wywóz produktów pochodzenia zbożowego, jak np. mąka, kasza itp.
Ośrodki handlowe z Gdańskiem na czele były też miejscem zakupu różnych towarów, które kupcy sprowadzali do Bydgoszcze. W Gdańsku i miejscowościach nadmorskich zaopatrywano się w ryby morskie (śledzie, dorsze), trunki (piwo, wino), owoce południowe, wyroby żelazne oraz meble.
Niezmiernie silne związki handlowe z Gdańskiem oraz słabsze z miastami pruskimi i kujawskimi wpłynęły decydująco na powstanie specjalnych stowarzyszeń zawodowych, zajmujących się żeglugą rzeczną. Bydgoskie bractwo było jednym z posiadających najdawniejsza metrykę spośród polskich stowarzyszeń tego typu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lokalna”