Wieś Żórawina koło Wrocławia

Wiedza o lokalnych wydarzeniach, bohaterach, całej przeszłości regionu i jego miejscu w wydarzeniach o szerszym zasięgu terytorialnym. Powstanie miasta, historia miast, lokacje i akty lokacyjne. Wiedza o społeczności lokalnej, złożoności struktury społecznej i kulturowej różnorodności.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Wieś Żórawina koło Wrocławia

Post autor: stach » 09 paź 2010, 15:53

Wieś Żórawina koło Wrocławia
Nadesłał Jarek Ś.

Żórawina to wieś w województwie dolnośląskim, 15 km na południe od Wrocławia (powiat wrocławski), przy linii kolejowej z Wrocławia do Kłodzka. Jest siedzibą gminy, ma 1700 mieszkańców.

Historia
Jest to stara wieś, wspominana w bulli papieskiej już w XII wieku. We wsi dwa kościoły, gotycki obronny kościół św. Trójcy, przebudowany w stylu manierystycznym, jeden z cenniejszych zabytków tego typu na ziemiach polskich, z cennym wyposażeniem obecnie w muzeach w Warszawie i Wrocławiu. Kościół mający być oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, popadał w coraz większe zniszczenie, aż przejęła go gmina, która, wraz z parafią (św. Józefa), remontuje sukcesywnie budynek. Warto zauważyć, że na remont kościoła zużyto (za pozwoleniem konserwatora zabytków) inny zabytek ze wsi: drewniany maszt radiowy, długo jedną z najwyższych konstrukcji drewnianych na świecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lokalna”