Dziedzictwo Hugona Donnersmarcka. Dzieje Bytomia w latach 1890 – 1914

Wiedza o lokalnych wydarzeniach, bohaterach, całej przeszłości regionu i jego miejscu w wydarzeniach o szerszym zasięgu terytorialnym. Powstanie miasta, historia miast, lokacje i akty lokacyjne. Wiedza o społeczności lokalnej, złożoności struktury społecznej i kulturowej różnorodności.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Dziedzictwo Hugona Donnersmarcka. Dzieje Bytomia w latach 1890 – 1914

Post autor: MaciekWielki »

Pozostawiony przez Hugona Donnersmarcka majątek odziedziczyli bracia: Hugon II, Łazarz IV i Artur, którzy wspólnie nim zarządzali. Hugon II osiadł w Siemianowicach, Łazarz IV w Nakle, zaś Artur w Wolfsbergu w Karyntii.

Bracia wspólnie prowadzili również interesy przemysłowe, zakładając w 1892 roku w Czarnej Hucie fabrykę papieru, w 1904 roku kolejną fabrykę papieru w Krapkowicach, jak również poszerzyli produkcję w radzionkowskiej Hucie „Łazarz”. Tuż przed wybuchem I wojny światowej majątek siemianowickich Hencklów (zmarłego w 1908 roku Hugona II zastąpił jego syn Edgar) wyglądał imponująco: ponad 16 tysięcy hektarów ziemi uprawnej i lasów na Górnym Śląsku oraz dalsze 19 tysięcy lasów w Karyntii.

Wśród posiadanych zakładów przemysłowych znajdowały się: kopalnie „Gottessegen”, „Hugo-Zwang”, „Radzionków”, huty cynku „Hugo”, Liebenhoffung”, Łazarz, walcowania blachy cynkowej, kopalnie rud cynku i ołowiu, kopalnie rud żelaza, a zyski osiągane z tak potężnej fortuny rocznie osiągały (w latach 1908-1917) sumę około 5,6 miliona marek.

Rozwój Bytom zawdzięczał również rodzinie Tiele-Wincklerów, którzy inwestowali szczególnie w górnictwo węgla kamiennego. W 1899 roku na terenie Miechowic rozpoczęli poszukiwanie złóż węgla kamiennego, czego efektem było powstanie kopalni „Miechowice” w 1904 roku.

W wyniku sprzedaży 31 lipca 1906 roku udziałów w kopalni Spółce Akcyjnej Kopalni „Prusy”, główni akcjonariusze spółki rodzina Tiele-Wincklerów dokonały zmiany nazwy „Zjednoczonych Kopalń Miechowice” na kopalnię „Prusy”. Majątek rodziny Tiele-Wincklerów znajdujący się na terenie Miechowic został przed wybuchem wojny w 1913 roku włączony do Katowickiej Spółki Akcyjnej wraz z majątkiem w Miechowicach i Rokitnicy, a spowodowane to było w głównej mierze opuszczeniu przez Wincklerów dóbr miechowickich i przenosinom do pałacu w Mosznej.

Tomasz Sanecki,

Bytom, 6 lutego 2013 r.

Artykuł przygotowany w oparciu o następujące źródła i opracowania:

Drabina Jan, Historia Bytomia 1254-2000, Bytom 2000.

Historia Śląska, pod red. Marka Czaplińskiego, Elżbiety Kaszuba, Gabriela Wąsa, Rościsława Żerelika, Wrocław 2002.

Kuzio-Podrucki Arkadiusz, Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji, Bytom 2007.

Kuzio-Podrucki Arkadiusz, Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali. Bytom 2006.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lokalna”