Dlaczego Polska przyjęła obcą chrześcijańską religię?

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Dlaczego Polska przyjęła obcą chrześcijańską religię?

Post autor: Husarz »

Czy naprawdę przysłużyło to do rozwinięcia gospodarczego Polski? Słyszałem tez takie opinie że mogła się połączyć z Litwą i innymi krajami słowiańskimi , stworzyć sojusznicze mocarstwo.

Jak to w końcu tak naprawdę było, Mieszko I był zmuszony do tego? A może było to na takiej zasadzie jak zerwanie sojuszu z Hitlerem czyli po prostu "błędy polskiej polityki"?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego Polska przyjęła obcą chrześcijańską religię?

Post autor: Otton III »

Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku z własnej nieprzymuszonej woli, nie zaś pod naciskiem. Zrobił to aby zapobiec wzrostowi wpływów niemieckich i ustanowić samodzielną pozycję państwa Polan w chrześcijańskiej Europie; aby zbliżyć się do możnych niemieckich, co miało ułatwić mu wspólne działania przeciwko plemionom połabskim, m.in. Wieletom; aby ugruntować zawarty w 964 roku sojusz z państwem czeskim (a przez to zneutralizować groźny dla państwa Polan sojusz czesko-wielecki, już w 967 roku Czesi przysłali Mieszkowi I posiłki, dzięki którym Mieszko zwyciężył Wichmana i podbił Pomorze Zachodnie); aby umocnić swoją władzę (religijnie ją usankcjonować).

Gdyby zamiast przyjmowania chrztu Mieszko I wszedł w komitywę z Litwą, Jaćwieżą, Prusami, Rusią lub Węgrami czy nawet z nimi wszystkimi naraz to sądzę, że nie dałoby to zbyt dużych rezultatów wobec silnego parcia niemieckiego na wschód, a nawet gdyby w takiej sytuacji udało się powstrzymać Niemców w X czy XI wieku to w okresie późniejszym doszłyby krucjaty (niekoniecznie Krzyżacy ale niewiadomo...) i by nas wykończono razem z naszymi sojusznikami, jako że krzyżowcy mieliby lepiej zorganizowane i wyposażone armie od ludów na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. Mogę śmiało powiedzieć, iż przyjęcie przez Mieszka I chrztu w 966 roku zatrzymało na kilka setek lat ekspansję niemiecką na wschód i następującą po niej germanizację połączoną z przymusową chrystianizacją.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Dlaczego Polska przyjęła obcą chrześcijańską religię?

Post autor: Warka »

Przyjęcie chrześcijaństwa było warunkiem koniecznym do dalszego rozwoju państwa polskiego. Niosło wzory ustroju państwowego i doświadczenia organizacyjne, dlatego Mieszko I po prostu musiał się na to zdecydować.

Chrzest wzmocniłby przede wszystkim pozycję państwa gnieźnieńskiego, stworzył korzystne możliwości nawiązania współpracy z dwoma potęgami ówczesnej Europy: cesarstwem i papiestwem. W X stuleciu jedynie w ramach wspólnoty państw chrześcijańskich można było myśleć o prowadzeniu skutecznej polityki zagranicznej. Przyjęcie chrześcijaństwa byłoby na pewno równoznaczne z opowiedzeniem się po stronie wyższej wiedzy, a co za tym idzie poważne traktowanie i zyskanie szacunku ze strony bardziej rozwiniętych państw.

Inna religia wiązała się z przyjęciem nowego porządku społecznego tj. systemu działającego we wczesnofeudalnych monarchiach Zachodu. Możnowładztwu polskiemu było wygodnie opierać się na takich wzorach. Utwierdzały one rodzącą się hierarchie feudalną i państwową pod względem organizacyjnym i ideologicznym. Władza wg chrześcijan miała pochodzić bezpośrednio od Boga, tak wiec panująca dynastia stawała się praktycznie nietykalna. Wraz z chrztem przyjęto by nowe wartości, które mogłyby kształtować postawy ludzkie, stanowić motywacje do działań.

Chrześcijaństwo mogło być również pomocne w walce z wszechobecnym zacofaniem. Wykształceni duchowni przybywaliby do kraju, aby prowadzić kancelarię, kontrolować skarb państwa, działać na arenie międzynarodowej, ale także rozpocząć edukację dotąd pogańskiego społeczeństwa.

Kultura chrześcijańska wyrosła z bogatych tradycji antycznych, zachodnich i śródziemnomorskich, musiała oddziaływać na współczesną elitę szerokością pojęć, koncepcją porządku świata wyjaśniającą powszechne zjawiska. Niezależnie od przekonania o słuszności nowej wiary elita społeczna w państwie Mieszka otrzymałaby ideologię, która na pewno lepiej odpowiadałaby jej rosnącym aspiracjom intelektualnym.
Poziom cywilizacyjny Europy śródziemnomorskiej z jej architekturą, malarstwem, filozofią i prawem był czynnikiem przyspieszającym włączanie się społeczeństwa polskiego do panującego wówczas systemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”