Testament Krzywoustego

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Testament Krzywoustego

Post autor: Warka »

Krzywousty w swoim testamencie podzielił kraj pomiędzy swoich synów. Czy dobrze zrobił? Czy było inne rozwiązanie? Czekam na odpowiedzi.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Testament Krzywoustego

Post autor: Husarz »

Krzywousty po przez podział kraju chciał uniknąć walk jego synów między sobą o władzę . Tak jak on toczył ze swoim bratem Zbigniewem i ze swoim ojcem Władysławem Hermanem. Dla niego najważniejszym celem był pokój w państwie. Jednak nie udało mu się tego dokonać. Tak właściwie to gdyby nie podzielił Polski, mogło by dość do jeszcze większych walk i Polska mogła by stać się lennikiem na przykład cesarstwa.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Testament Krzywoustego

Post autor: Warka »

Grabarzami zasady pryncypatu byli potomkowie Krzywoustego, a nie on sam. Bolesław chciał dobrze. To chęć władzy jego potomków położyła kres pryncypatowi.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Testament Krzywoustego

Post autor: historyk »

Dla mnie decyzja nietrafna, ale usprawiedliwia go to, że to co zrobił było znanym procederem w Europie. Rozdrobnienie feudalne dosięgało większości państw, szczególnie młodych, jak Polska. To go usprawiedliwia.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Testament Krzywoustego

Post autor: Artur Rogóż »

Chciał dobrze, ale wg mnie wydzielił za dużo dzielnic. Dwie, trzy jeszcze jakoś by się trzymały, ale aż tyle... do tego senior i jego walka z juniorami o dominację zniszczyły całą ideę. Krotko mówiąc - było za wielu łasych na samodzielną władzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”