Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Otton III »

Co sądzicie o tej postaci? Jaką rolę odegrała w dziejach Polski? Czy był jedynie butnym magnatem żądnym władzy, czy może chciał ocalić Polskę od rozbicia wewnętrznego i rozbioru pomiędzy ościenne państwa?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Husarz »

Wg mnie Sieciech był egoistą, który pewnego dnia chciał obalić Piastów i wprowadzić rządy rodu Starżów. Jego rządy nie różniłyby sie raczej niczym innym niż rządy Władysława Hermana. Generalnie Sieciech to według mnie egoista i samolub, który dążył do uzyskania całkowitej władzy (no bo Herman jeszcze jakieś zdanie miał).
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Warka »

Jak dla mnie pierwszy polski magnat-prywaciarz, któremu zależało na jak największych dobrach, urzędach oraz przywilejach dla siebie, chciał całkowitej władzy nad księciem Hermanem, może także chciał usunąć go z tronu, a jego synów zabić, by objąć władzę.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Husarz »

Jestem tylko ciekaw jak mogły by się potoczyć rządy Sieciecha... Chyba jasno kierunku swojej polityki zagranicznej nie obrał. Nie wiem czy dobrze by się to skończyło. Cesarz widząc, że stracił wiernego sojusznika w postaci Hermana, mógłby zakończyć sprawę interwencją, tylko kogo obsadzić na tronie skoro dynastia wyginęła? Może jakaś gałąź dynastii salickiej zasiadłaby na tronie, ale byliby niepopularni i członkowie Starżów podnieśliby bunt i skończyłoby się rządami rodu Sieciecha. Tym razem jednak chyba doszłoby do sojuszu z Rusią i Węgrami i wspólnymi siłami Polska obroniłaby się.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Otton III »

Husarz pisze:Jego rządy nie różniłyby sie raczej niczym innym niż rządy Władysława Hermana.

No cóż, widząc, iż Sieciech był postacią o wielkich ambicjach (wszakże chciał nawet objąć formalne rządy w Polsce i był twórcą planu podboju Pomorza) i nieprzeciętnych zdolnościach militarnych (w końcu na krótko podbił Pomorze Gdańskie w 1090 roku) można wywnioskować, iż jako władca Polski z pewnością radziłby sobie lepiej od Władysława I Hermana. Dla odmiany Władysław I Herman nie miał żadnych ambicji i miał nikłe zdolności wojskowe.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: stach »

A co myślicie o szansach Sieciecha na objęcie tronu?

Bo wg mnie były bardzo duże. Gdyby nie synowie, to Władysław, ani by się obejrzał, a na tronie zasiadłby Sieciech. Mogło dojść jeszcze do jakiś buntów przeciw Sieciechowi, ale ten miał dużą pozycje i duże siły, co spowodowałoby szybkie stłumienie buntu. W skali od 1 do 5 szanse Sieciecha na tron oceniam jako 4, gdyż synowie Władka nie byli głupi i jako tako panowali nad sytuacją.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Otton III »

stach pisze:A co myślicie o szansach Sieciecha na objęcie tronu?

Bo wg mnie były bardzo duże. Gdyby nie synowie, to Władysław, ani by się obejrzał, a na tronie zasiadłby Sieciech. Mogło dojść jeszcze do jakiś buntów przeciw Sieciechowi, ale ten miał dużą pozycje i duże siły, co spowodowałoby szybkie stłumienie buntu. W skali od 1 do 5 szanse Sieciecha na tron oceniam jako 4, gdyż synowie Władka nie byli głupi i jako tako panowali nad sytuacją.
Podzielam Twą opinię.
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: golec115 »

Może zacznijmy tak. Władysław Herman został władcą tylko przez konflikt jego brata Bolesława ze biskupem Stanisławem. Gdyby nie to, pewnie skończyłby jako gałąź poboczna rodu. Jednak w wyniku zaistniałej sytuacji, obejmuje władzę. Sieciech, niewątpliwie jedna z najbardziej intrygujących postaci na jego dworze została jego palatynem (niektórzy historycy widzą też w nim przywódcę buntu wznieconego podczas wyprawy Bolesława na Ruś) a więc zyskała zwierzchność nad wojskiem. W jego ambicjach pomagała, o dziwo, żona Hermana - Judyta Maria.
I z wielką dozą pewności stwierdzam, iż w ówczesnym czasie to on rządził faktycznie państwem i Hermanem. Bił własną monetę, która była w lepszej próbie niż Władysława. Warto też zwrócić, iż bicie przez niego monety było rzeczą precedensową, gdyż nikt przed nim nie bił monety jako osoba świecka! Przywilej ten w kraju mieli tylko władcy, a więc Sieciech czuł się z Hermanem na równi..
I gdyby nie czujność Zbigniewa i Bolesława, być może na tronie zasiadłby ród Starżów-Toporczyków :mrgreen:
MBM
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2011, 00:45
Kontakt:

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: MBM »

Rządził w imieniu Wladysława. Gdy synowie Hermama chcieli przejąć władze to Władysław popierał Sieciecha to znaczy, że był zadowolony z jego rządów.
Co sądzicie o tej postaci

Jak dla mnie był "spoko" i nie mam podstaw do twierdzenie inaczej.
Jak sądzicie jak opisał sieciecha gall "anonim" jeśli pisał na dworze Krzywoustego?
Pozytywnie czy negatywnie?
Oczywiście, że negatywnie
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Sieciech - palatyn Władysława I Hermana

Post autor: Artur Rogóż »

Tylko czy za panowanie Władysława I Hermana i Sieciecha Polska byla silnym panstwem?
To za Krzywoustego wmocniono pozycje panstwa - no ale na krotko, bo tylko do rozbicia dzielnicowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”