Sygryda Storrada

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Sygryda Storrada

Post autor: ziomeka »

Jak w temacie, w Polsce zwana Świętosławą córka Mieszka I, (spotkałem się też z zapisem,ze była córką Bolesława Chrobrego), interesują mnie dzieje tej niewiasty, zapraszam do dyskusji.
W końcu Sygryda Storrada(Dumna) dorobiła się mitu o sobie :-)
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Sygryda Storrada

Post autor: Warka »

Sygryda Storråda, Świętosława (szw. Sigrid Storråda, w Danii jako Gunhild czyli Gunhilda, po słowiańsku Świętosława) (ur. między 960 - 965 lub 968 - 972,zm. po 1014, być może żyła jeszcze w 1016). Królowa Danii i Szwecji, córka Mieszka I i prawdopodobnie Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego.
Data urodzin niepewna. Niepewne również imię, znana jest jego wersja skandynawska - Sygryda. Jej przydomek Storråda oznacza osobę "mocną w słowach", dumną. Przypuszczenie, że jej słowiańskie imię brzmiało Świętosława, opiera się na tym, że tak nazwano jedną z jej córek.
Pomiędzy rokiem 980 a 984 ojciec wydał ją za Eryka Zwycięskiego, króla Szwecji. Najprawdopodobniej było to małżeństwo polityczne, wymierzone przeciw Danii, które miało umożliwić Mieszkowi umocnienie swej władzy na Pomorzu Zachodnim. Jedynym dzieckiem z tego małżeństwa był Olaf Skötkonung, późniejszy król Szwecji. Sygryda owdowiała około 995 roku. Olaf sprawował już wówczas pełnię władzy. Królowa doprowadziła w tym czasie do zawarcia sojuszu szwedzko-duńskiego wymierzonego przeciw Norwegii pieczętując go swoim małżeństwem z królem Danii Swenem Widłobrodym, który powrócił z wygnania. Małżeństwo to zostało zawarte około 996 roku. Z tego związku urodziło się co najmniej pięcioro dzieci, w tym dwaj kolejni duńscy królowie: Harald II Svensson i Kanut II Wielki oraz trzy córki, w tym wspomniana już Świętosława. Gdy Swen, pod koniec swojego życia, wypędził żonę, schroniła się ona u brata, Bolesława Chrobrego w Polsce. Po śmierci duńskiego króla synowie Harald i Kanut przybyli do Polski prosząc ją aby wróciła do Danii. Miejsce i data śmierci nieznane.
Uwieczniono ją w XII-wiecznej sadze, jako jedną z osób, które doprowadziły do śmierci króla Norwegii Olafa Trygwasona.
Wybacz, że tylko tyle wyszukałem ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”