Kwestia pochodzenia Siemomysła, księcia pomorskiego

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Kwestia pochodzenia Siemomysła, księcia pomorskiego

Post autor: Otton III » 22 gru 2010, 18:21

Artur Rogóż pisze:Lambert Mieszkowic został wygnany przez Bolesława Chrobrego z Polski. Chyba nie dlatego, że Lambert mógłby być duchownym. Być może początkowo był przeznaczony do stanu duchownego, podobnie jak Kazimierz Odnowiciel, ale wygnano go z kraju, więc nie jest takie pewne, że kontynuował nauki.
Oczywiście, że Lambert Mieszkowic nie został wygnany z Polski przez swego przyrodniego brata za to, że mógłby być duchownym. Lambert, jako że szanse objęcia przez niego książęcego stolca w Gnieźnie wobec posiadania starszych braci były bardzo małe, został przeznaczony przez ojca do stanu duchownego. Na wygnaniu wstąpił do zakonu w Niemczech, skąd odebrał gruntowne wykształcenie.
W tamtych czasach panował zwyczaj, że to członków zakonów mianowano później biskupami i arcybiskupami, stąd zakonnik Lambert Mieszkowic został mianowany biskupem krakowskim.

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Kwestia pochodzenia Siemomysła, księcia pomorskiego

Post autor: Artur Rogóż » 22 gru 2010, 20:26

Część historyków neguje powiązanie biskupa krakowskiego z Lambertem Mieszkowica.
Druga sprawa skąd wiadomo, iż Lambert został wyedukowany w niemieckim klasztorze? Jeżeli wcześniej został wygnany to po co powrócił? Musiałby być wygnany z Polski przez Bolesława Chrobrego, a później przywrócony jako biskup krakowski?

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Kwestia pochodzenia Siemomysła, księcia pomorskiego

Post autor: Otton III » 22 gru 2010, 21:17

Artur Rogóż pisze:Część historyków neguje powiązanie biskupa krakowskiego z Lambertem Mieszkowica.
No coż, to jest ich sprawa. Ja mógłbym tylko ich przekonywać, że prawda jest inna.
Artur Rogóż pisze:Druga sprawa skąd wiadomo, iż Lambert został wyedukowany w niemieckim klasztorze?
Skoro był jak wiadomo na wygnaniu w Niemczech, a na biskupów i arcybiskupów wyznaczano w tamtych czasach osoby z kręgów zakonnych, to logiczne jest, że Lambert jako przyszły biskup krakowski wstąpił do zakonu niemieckiego i odebrał tam gruntowne wykształcenie, jako że klasztory były w tamtych czasach głównymi ośrodkami kształcenia się.
Artur Rogóż pisze:Jeżeli wcześniej został wygnany to po co powrócił? Musiałby być wygnany z Polski przez Bolesława Chrobrego, a później przywrócony jako biskup krakowski?
Powrót Lamberta Mieszkowica do Polski był efektem porozumienia między nim a księciem polskim Bolesławem I Chrobrym, mocą którego przyrodni bracia pogodzili się, a Chrobry zgodził się na powrót brata do kraju. Po powrocie Lamberta Chrobry korzystając ze śmierci biskupa krakowskiego Gompona, doprowadził do objęcia opróżnionego biskupstwa przez swojego brata.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”