Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: Artur Rogóż » 31 gru 2010, 04:12

Kogo uważacie za lepszego władcę polskiego? Obaj byli królami, co znaczy, że byli władcami niezależnymi, a za ich panowania Polska liczyła się na arenie międzynarodowej. Jednak są też i złe ich czyny. Chrobry na przykład doprowadził do dosyć dużego zmniejszenia stanu finansów, a z tym trudno było się bronić Mieszkowi II. Bolesław Śmiały natomiast musiał uciekać z własnego kraju, po mordzie na św. Stanisławie w 1079 r. Kogo uważacie za wybitniejszego? Czekam na odpowiedzi.

Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: stach » 31 gru 2010, 06:23

Zdecydowanie Chrobry. Władca znacznie bardziej opanowany i przez to lepszy. Miał chyba lepsze talenty wojskowe i za jego panowania więcej krajów (terenów) musiało się z nami liczyć. Poza tym Bolesław miał trudniejszy okres rządów, więcej najazdów Niemieckich.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: Otton III » 31 gru 2010, 10:18

Lepszym władcą był Chrobry, bo stoczył więcej zwycięskich wojen aniżeli Szczodry, bardziej niż on rozszerzył terytorium Polski, Polska za jego panowania byla silniejsza niż za rządów Szczodrego, bardziej się z nią liczono na arenie międzynarodowej.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2010, 14:48 przez Otton III, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ziomeka
Posty: 462
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: ziomeka » 31 gru 2010, 14:45

No tak, za Śmiałego nie doszło do żadnego niemieckiego najazdu. Ja także postawiłem na Chrobrego. Jego działania troszkę zmniejszyły finanse, ale zdobył wiele ziem (choć dość mało utrzymał) i był pierwszym królem Polski, co podkreśliło niezależność Polski. No i Chrobry uzyskał dla Polski pierwsze arcybiskupstwo.

Awatar użytkownika
historyk
Posty: 334
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: historyk » 31 gru 2010, 14:46

Jak dla mnie jeden poziom.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: Otton III » 31 gru 2010, 15:09

ziomeka pisze:No tak, za Śmiałego nie doszło do żadnego niemieckiego najazdu.
Chodziło mi o to, że Chrobry był lepszy, bo toczył zwycięskie wojny z Niemcami, Czechami, Węgrami, Rusią i Prusami, z kolei Szczodry był nieco gorszy, gdyż toczył zwycięskie wojny jedynie z Pomorzem, Rusią, Węgrami i Czechami. Niemcy nie najeżdżali Polski za panowania Szczodrego, ani on nie najeżdzał Niemiec, tak więc Szczodry nie miał okazji popisać się zwycieską z nimi wojną, a i tak miał mniej wojen zwycięskich na koncie niż Chrobry, więc wypada gorzej niż jego pradziad ojczysty.
ziomeka pisze:zdobył wiele ziem (choć dość mało utrzymał)
Ze zdobytych przez niego trwale lub przejściowo ziem: Łużyc, Milska, Miśni, Moraw, Słowacji, Grodów Czerwieńskich, Brześcia nad Bugiem i ziem nań przyległych oraz Pomezanii, udało mu się utrzymać do śmierci wszystkie z wymienionych ziem, prócz Miśni.
ziomeka pisze:No i Chrobry uzyskał dla Polski pierwsze arcybiskupstwo.
No nie powiedziałbym czy pierwsze, w końcu pewne źródła mówią, że pierwsze arcybiskupstwa w Polsce utworzył już jego ojciec.

Awatar użytkownika
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: MichałK » 31 gru 2010, 17:56

Jak dla mnie Śmiały - jakoś bardziej przypada mi do gustu. Dobry polityk - umiał się dobrze ustawić w sporze cesarstwo-papiestwo (potem zmienił to Herman, niestety), dobry wódz, twardy i mężny. Ze Stanisławem - może postąpił trochę za ostro, ale za zdradę i knucie przeciwko sobie trzeba było ukarać. Łokietek też niezłą robił eksterminację - "młyn", "soczewica" - coś wam to przypomina? Wink
Chrobry miał łatwiej - zaczynał wcześniej, autorytet władcy był wtedy bardzo duży, gdyż państwo dopiero się kształtowało. Do Śmiałego możni zdążyli już trochę urosnąć w siłę.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: Otton III » 31 gru 2010, 18:25

MichałK pisze:Do Śmiałego możni zdążyli już trochę urosnąć w siłę.
To prawda, ale Bolesław Śmiały osłabił znaczenie i wpływy możnych, które potem znów wzrosły za panowania Władysława I Hermana, nawet w większym stopniu niż przed tym, jak Bolesław Śmiały je osłabił.

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Bolesław Chrobry vs Bolesław Śmiały

Post autor: Artur Rogóż » 31 gru 2010, 18:36

Nie zapominajmy, że Bolesław Chrobry odnosił sukcesy również dzięki swojemu synowi Mieszkowi II.
W 1013 najprawdopodobniej wraz z ojcem przybył do Merseburga i był obecny podczas zawierania porozumienia między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II, na mocy którego Bolesław uzyskał Milsko i Łużyce w lenno, a w zamian zobowiązał się do posiłkowania Henrykowi II podczas wyprawy do Italii.
Rok 1015 Mieszko stanął na czele wojsk polskich w kolejnej wojnie z Henrykiem II. Przebieg kampanii nie był korzystny dla cesarza. Jego armia potrzebowała ponad miesiąca, by osiągnąć linię Odry, następnie napotkała silny opór wojsk Chrobrego pod dowództwem Mieszka. Henryk wysłał do księcia posłów, starając się skłonić go do zawarcia separatystycznego pokoju. Mieszko odmówił, a sam cesarz nie zdołał rozbić jego oddziałów i rozpoczął odwrót przez kraj Dziadoszan. Książę polski ruszył w pogoń za nim, zadając armii niemieckiej duże straty. Po dotarciu do Miśni bezskutecznie próbował oblegać gród swojego szwagra, margrabiego Hermana. Walki ustały jesienią i zostały wznowione dopiero w 1017 po fiasku rozmów pokojowych. Siły cesarskie sforsowały Odrę koło Krosna Odrzańskiego i omijając główne grody ruszyły w stronę Niemczy. W tym samym czasie Mieszko na czele 10 secin (legii) jazdy przeprowadził z Moraw atak na sprzymierzone z Henrykiem Czechy. Dywersyjne działanie odniosło skutek i cesarz zrezygnował z frontalnego ataku. Rozpoczął zamiast tego nieudane oblężenie Niemczy. Rok później zawarto korzystny dla Polski pokój w Budziszynie
Mieszko II prawdopodobnie brał również udział w wyprawie na Ruś w 1018 roku. Więc można uznać, iż Bolesław Chrobry w okresie swojego panowania miał bardzo duże wsparcie swojego syna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”