Kaplica Dąbrówki odnaleziona - atykuł

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
MichałK
Posty: 117
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Kaplica Dąbrówki odnaleziona - atykuł

Post autor: MichałK »

Archeologiczna bomba na poznańskim Ostrowie Tumskim. Archeolodzy z UAM dokopali się do reliktów kaplicy Dąbrówki z X w.!

- Fascynujące! Mamy naszą kochaną Dąbrówkę! - cieszy się prof. Hanna Koćka-Krenz. Od dziesięciu lat archeolodzy pod jej wodzą pieczołowicie przekopują każdy metr ziemi na poznańskim Ostrowie Tumskim, wyjaśniając kolejne tajemnice początków polskiej państwowości i chrześcijaństwa.

W 2000 r. odkryli relikty palatium Mieszka I leżące w dużej mierze pod kościołem Najświętszej Maryi Panny. Prof. Koćka-Krenz postawiła tezę: do długiego na 14 m palatium musiała przylegać kaplica, którą w latach 60. X wieku, zaraz po przybyciu do Poznania, ufundowała pierwsza chrześcijańska żona Mieszka - Dąbrówka.


Była to pierwsza przedromańska kaplica na ziemiach państwa piastowskiego.

Ekipa prof. Koćki-Krenz systematycznie badała teren po południowej stronie kościoła NMP. Rok temu archeolodzy odkopali 10 m kw. ściany kaplicy, w której modlili się książę Mieszko I i Dąbrówka.

Od wczoraj już wiadomo, gdzie stała kaplica. Archeolodzy badający teren przylegający do kościoła odsłonili fragmenty murów przedromańskiej budowli. Po wschodniej stronie kaplicy widać, że obie ściany zataczają łuk - świątynia kończyła się absydą.

- Wygląda na to, że kaplicę postawiono na planie prostokąta z absydą - mówi prof. Koćka-Krenz. - Pomiędzy ramionami absydy widać czworoboczne podmurowanie, czyli podstawę ołtarza, tzw. stipes ołtarzowy. Posuwamy się z wykopem ku wschodowi, chcemy uchwycić cały zasięg absydy. Nie wiemy jeszcze, czy to była maleńka kapliczka z prostokątną nawą i absydą, czy też może świątynia była większa, a to, co teraz odkrywamy, stanowi tylko nawę boczną. Wszystko wyjaśnią dalsze badania - mówi profesor.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,6903412,Kapl ... z1CzqMcJ31
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”