Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Husarz »

Powiedzcie mi jakie źródła podają datę narodzin Zbigniewa lub mogą ją przybliżyć Zbigniewa. Z tego co wywnioskowałem można należy szukać w źródłach krakowskich.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Otton III »

Husarz pisze:Powiedzcie mi jakie źródła podają datę narodzin Zbigniewa lub mogą ją przybliżyć Zbigniewa. Z tego co wywnioskowałem można należy szukać w źródłach krakowskich.
Czy mógłbyś rozwinąć?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Husarz »

Chodzi mi o źródła historyczne jak kroniki, roczniki itp.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Otton III »

Husarz pisze:Chodzi mi o źródła historyczne jak kroniki, roczniki itp.
Może jakieś przykłady kronik, roczników krakowskich itp., w których jest podany lub przybliżony rok narodzin Zbigniewa?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Artur Rogóż »

Nigdzie nie mogę dostać:
R. Grodecki, Zbigniew, książę Polski, [w:] Studia staropolskie. Księga ku chci Aleksandra Brucknera, Kraków 1927
Jedynie znalazłem książkę, która dużo czerpie z opracowania Grodeckiego i jest w języku angielskim. Przyjrzę się troszkę - jak znajdę troszkę czasu.
Co do źródeł należy szukać w Krakowie tam, gdzie Zbigniew pobierał nauki. Nie jestem pewien czy są o nim jakieś wzmianki w Rocznikach kapituły krakowskiej.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Otton III »

Czy ktoś już znalazł dowody lub przesłanki wskazujące na 1073 rok jako rok narodzin Zbigniewa?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Dlaczego rok 1073 ma być rokiem narodzin Zbigniewa?

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:Czy ktoś już znalazł dowody lub przesłanki wskazujące na 1073 rok jako rok narodzin Zbigniewa?
Szukałem, ale nie znalazłem. Może inni mieli więcej szczęścia ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”