Chrobry i Pomezania

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Chrobry i Pomezania

Post autor: asda »

Mam pytanie. Czy miał miejsce podbój Pomezanii dokonany przez Bolesława Chrobrego? Na informację taką natknąłem się w kilku atlasach historycznych jednak nie znalazłem żadnego źródła potwierdzającego to wydarzenie. W jednym miejscu natknąłem się na informację, iż Chrobry prawdopodobnie wcielił do swojego państwa nadwiślańską część Pomezanii wyprawiając się po ciało Św. Wojciecha.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Chrobry i Pomezania

Post autor: Husarz »

Nic mnie na ten temat nie wiadomo. Źródła nic nie mówią o rzekomym podboju Pomezanii.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Chrobry i Pomezania

Post autor: Otton III »

"Żywot pierwszy świętego Wojciecha(...)" pisze bodajże coś o wojnach Chrobrego z Prusami, więc może to wtedy Chrobry podbił Pomezanię.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Chrobry i Pomezania

Post autor: Husarz »

Czy możesz zacytować fragment dotyczący podbojów?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Chrobry i Pomezania

Post autor: Otton III »

Husarz pisze:Czy możesz zacytować fragment dotyczący podbojów?
Cytat z ww. źródła brzmi następująco, ale dotyczy wojen Chrobrego z Prusami, a nie podboju części ich terytorium: "Po pewnym jednak czasie, gdy wybuchła wojna pomiędzy Polakami a sąsiednimi poganami, wspomniany król (tj. Bolesław I Chrobry, który królem właściwie wtedy nie był) chwalebnej pamięci obawiając się, aby w razie niepomyślnego jej obrotu nie utracił niebiańskiego skarbu, przeniósł uroczyście bezcenne relikwie dnia 6 listopada do stolicy arcybiskupiej, gdzie przy grobie jego (św. Wojciecha) łaska Boża udziela wielu dobrodziejstw tym, którzy ufnie szukają u niego miłosierdzia za sprawą Pana i Zbawcy naszego Jezusa Chrystusa, który z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym jako jeden Bóg rządzi i odbiera chwałę po nieskończone wieki wieków. Amen."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”