Rządy Bezpryma

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Rządy Bezpryma

Post autor: Otton III »

Jak wyglądały rządy Bezpryma w Polsce po przechwyceniu przez niego władzy w 1031 roku? Zapraszam do dyskusji.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:Jak wyglądały rządy Bezpryma w Polsce po przechwyceniu przez niego władzy w 1031 roku? Zapraszam do dyskusji.
A co możemy powiedzieć o tak krótkich rządach brata Mieszka II?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: Adambik »

To co podaje wikipedia:
Prawdopodobnie po przejęciu władzy przez Mieszka II jego dwaj bracia przez krótki czas przebywali w Polsce. Mieszko miał wygnać Bezpryma[10], a zapewne także Ottona w 1030, kiedy wykrył, że spiskowali oni przeciw niemu z cesarzem Konradem II.

Prawdopodobnie to Bezprym wykorzystał jako pierwszy niepowodzenia wojenne i słabą pozycję Mieszka II (a także według jednej z hipotez, zmontował zwróconą przeciwko niemu koalicję niemiecko-ruską[11]). W 1031 r., gdy na zachodniej granicy Mieszko II bronił się przed kolejną wyprawą Konrada II, na tereny wschodnie wkroczyli w imieniu Bezpryma (przypuszczalnie sprzyjającego lub nie zamierzającego przeciwdziałać reakcji pogańskiej) książęta ruscy – Jarosław Mądry i Mścisław. Mieszko II zajęty obroną Łużyc, a zarazem pozbawiony sojuszników, w konsekwencji nie miał możliwości odparcia drugiego ataku i uciekł z kraju, udając się do Czech. Tam został uwięziony i okaleczony na polecenie księcia Oldrzycha. Jarosław Mądry przyłączył do Rusi Grody Czerwieńskie, zaś na tron polski wstąpił Bezprym. Być może dotarł on do Wielkopolski wraz z przydzielonym mu oddziałem ruskim. Bezpośrednia interwencja wojsk Jarosława w centralnych prowincjach kraju, mająca na celu osadzenie nowego księcia na tronie, nie znajduje jednak potwierdzenia źródłowego. Niewykluczone, że przejmując władzę Bezprym posłużył się atrakcyjnymi dla ludności państwa hasłami antykościelnymi. Niektórzy badacze przyjmują, że mógł on nawet stanąć na czele tzw. reakcji pogańskiej[12].

W dawniejszej historiografii pojawiała się obecnie raczej negowana teza o rzekomym mnichostwie Kazimierza Odnowiciela. Stanowiła ona jeden z argumentów, mających podpierać hipotezę o współpracy Rychezy i Bezpryma (Mieszko II zgodnie z nią oddał syna Kazimierza do zakonu, a tym samym odsunął go od dziedziczenia. Miało to skłonić Rychezę do porozumienia się z jego starszym bratem).
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: naiwniak »

Nasuwa się również pytanie: dlaczego to nie Bezprym objął rządy po śmierci Bolesława Chrobrego? Przecież był synem pierworodnym?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: Adambik »

Za portalwiedzy.onet.pl:
Pozbawiony prawa do tronu na rzecz swojego brata, Mieszka II został przeznaczony do stanu duchownego. Najpóźniej jako nastolatek trafił do pustelni załozonej przez św. Romualda w Pereum koło Rawenny. Powrócił do Polski po śmierci ojca (1025), domagając się należnej mu części dziedzictwa. Sprzymierzył się z najmłodszym bratem, Ottonem; po wykryciu spisku wygnany z kraju.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: Artur Rogóż »

Wg historyka Gerarda Labudy dwaj synowie Bolesława, Bezprym i Otton, nie otrzymali niczego ze schedy ojcowskiej. Zwyczajowo władzę naczelną w państwie dziedziczył syn najstarszy. Tymczasem ojciec wyłączył od dziedziczenia swego najstarszego syna, zrodzonego z Węgierki Bezpryma, wysyłając go do klasztoru. Obaj bracia niebawem znaleźli się poza granicami kraju, może wygnani, może dobrowolnie: Bezprym na Rusi, Otton w Niemczech, zapewne u swojej siostry Regelindy, w Miśni.
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: Marshal »

Jednoroczne rządy Bezpryma zakończyło zabójstwo dokonane przez przeciwników okrutnej polityki księcia (Gotfryd z Viterbo zanotował w swej kronice, iż Mieszko II został zabity przez własnego miecznika, jednak obecnie ten zapis jest łączony ze śmiercią jego brata Ottona albo właśnie Bezpryma).
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MarcinP »

Polecam książki, które wzmiankują o Bezprymie:
# Klaudia Dróżdż, Kazimierz Odnowiciel: Polska w okresie upadku i odbudowy, Wydawnictwo Templum, Wodzisław Śląski 2009
# Kazimierz Jasiński, Rodowód pierwszych Piastów, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Warszawa 1993
# Marcin Spórna, Piotr Wierzbicki, Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003
# Stanisław Szczur, Krzysztof Ożóg, Piastowie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999
mefisto
Posty: 89
Rejestracja: 14 mar 2011, 04:26

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: mefisto »

W 1031 roku przechwycił władzę po niemiecko-ruskim ataku na Polskę. Według źródeł władca odznaczający się niezwykłym okrucieństwem. Zmarł zamordowany wiosną 1032. Za jego czasów najprawdopodobniej objawiła się reakcja pogańska.

Obrazek
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Bezprym został niejako skrzywdzony przez ojca. Został oddalony do klasztoru, a to właśnie on miał największe prawa do tronu jako pierworodny (inna sprawa, że Mieszko prawdopodobnie był zdolniejszy od niego, ale - był gruntownie wykształcony w sztuce wojennej jak i w umyśle, trudno o czymś takim mówić w przypadku Bezpryma). Dzięki temu, że stworzył opozycję w Polsce... uratował kraj. I nie ma w tym żadnej ironii lub żartu. Niemcy i Ruś były gotowe do rozbioru Polski, widząc słabość wewnętrzną piastowskiego władztwa mogły to wykorzystać. Niewykluczone, że do tej całej imprezy przyłączyłyby się Czesi z Węgrami, a nad niepodbitą częścią Polski (jeśli taka by się zachowała) panowałby jakiś niemiecki margrabia. Bezprym zmusił Mieszka do ucieczki i zaskarbił sobie zaufanie cesarza odsyłając insygnia koronacyjne - bo jakie miał wyjście? Pewne jest natomiast to, że Bezprym miał inne wyjście w rządzeniu Polską niż terror - mógł ją odbudowywać. Ale cóż...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”